Jak nowe technologie psują nam mózgi
Pokolenie ery smartfonowej narażone jest na demencję cyfrową, syndrom FOMO, depresję i fonoholizm. Badania pokazują, że osoby uzależnione od gier komputerowych mają zmienioną strukturę mózgu. Płacimy bardzo wysoką cenę za nadmierne korzystanie ze smartfona i internetu. O tych chorobach cywilizacyjnych do niedawna nikt nie słyszał.
Dla nastolatków telefon może być przebiegły i inteligentny, kobiecy, męski oraz sprytny. Nadają im cechy osób żywych. Darzą uczuciami. Płaczą, gdy się uszkodzi. Smartfon, ten wymarzony, o określonych cechach i często kosztujący krocie, jest przedmiotem ich pragnień oraz marzeń.
Wiele zrobią, by mieć nowy model. Gromadzą pieniądze, rezygnują z różnych innych przyjemności, jak wspólne wyjście. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiego raportu „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa analiza fonoholizmu”, przeprowadzonego wśród uczniów w wieku 12-19 lat. Autorem jest dr Maciej Dębski z gdańskiej fundacji Dbam o mój Z@sięg.
Świat cyfrowy i media wciągają nas. Dają odlot, są jak haj. Odprężają. Szukamy takich łatwych sposobów, by się lepiej poczuć. Klikanie jest łatwe, lekkie i na wyciągnięcie ręki.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień