Paulina Błaszkiewicz

Iwona Hartwich: "Kobiety zmieniają nie tylko Platformę Obywatelską. One zmieniają dziś Polskę"

Iwona Hartwich: "Wcześniej byłam zwolenniczką kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Dzisiaj uważam, że kobieta powinna mieć prawo, by decydować Fot. Polska Press Iwona Hartwich: "Wcześniej byłam zwolenniczką kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Dzisiaj uważam, że kobieta powinna mieć prawo, by decydować o sobie".
Paulina Błaszkiewicz

Z Iwoną Hartwich, posłanką Koalicji Obywatelskiej z Torunia o nowym stanowisku Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji rozmawia Paulina Błaszkiewicz.

Platforma Obywatelska przedstawiła w czwartek swoje stanowisko w sprawie aborcji. W ocenie polityków tej partii aborcja powinna być dostępna do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem. Zgadza się Pani z tym?

Moje zdanie w sprawie aborcji również się zmieniało. Wcześniej byłam zwolenniczką kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Dzisiaj uważam, że kobieta powinna mieć prawo, by decydować o sobie. Oczywiście, zgadzam się z tym co zostało powiedziane na konferencji Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji.

Powiedziała Pani, że była zwolenniczką kompromisu. Dlaczego zmieniła Pani zdanie? Co na to wpłynęło?

Największe znaczenie miały dla mnie protesty kobiet w całej Polsce po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji eugenicznej. Przez wiele lat obowiązywał u nas kompromis, który został zniszczony, więc teraz jest czas na liberalizację prawa. Wiele kobiet nie zgadzało się z kompromisem. Cieszę się, że osoby, które go popierały, teraz wsłuchały się w głos polskich kobiet. Ja także to zrobiłam. Zdałam sobie sprawę, że nie ma mowy o kompromisie podczas protestów, w których uczestniczyłam i uczestniczę.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paulina Błaszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.