Inflacja zapędza ludzi do ośrodka pomocy społecznej. Bo oni sami sobie już z biedą nie radzą. Nadzieja w dodatku osłonowym

Czytaj dalej
Fot. Robert Szwędowski/zdjęcie ilustracyjne
Katarzyna Piojda

Inflacja zapędza ludzi do ośrodka pomocy społecznej. Bo oni sami sobie już z biedą nie radzą. Nadzieja w dodatku osłonowym

Katarzyna Piojda

- Po zrobieniu opłat zostaje mi 450 złotych. W czasach inflacji nie mam szans za nie przeżyć do następnej emerytury - przyznaje pan Michał z Bydgoszczy. Takich, jak on, zaraz zacznie przybywać. Może choć rządowy dodatek osłonowy pomoże.

- Mam 22 lata stażu. Choroba nie pozwoliła mi dłużej pracować - mówi 73-letni bydgoszczanin. - Dostaję 900 złotych emerytury na rękę. To już po podwyżce, wynoszącej 50 złotych.

Mężczyzna o innych podwyżkach też wspomina. - Kupuję w dyskoncie. Tam najtaniej, a i tak, gdy biorę chleb, margarynę, twaróg i pasztetową, to płacę kilkanaście złotych. Przed gwiazdką to samo kosztowało mniej niż 10.

- Obawiamy się, iż wzrost liczby beneficjentów, korzystających z pomocy, utrzyma się dłużej niż analogicznie w latach ubiegłych - mówi Marta Frankowska, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy.

- Podwyżki pensji, rent czy emerytur o kilkadziesiąt złotych, nie poratują - sądzi pan Michał z Bydgoszczy. - Jestem kawalerem. Nie mam dzieci, ani nikogo bliskiego. Sąsiadów o nic nie poproszę. Mówimy sobie jedynie „dzień dobry” i rozmawiamy o pogodzie. Teraz mamy pogodę dla bogaczy.  Ja bogaty będę w lutym. Wtedy ponoć opieka społeczna da mi 100 złotych.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Piojda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.