Ideę świeckiego państwa promowała wczoraj w Bydgoszczy Barbara Nowacka, liderka IP
Stowarzyszenie Inicjatywa Polska domaga się m.in. powrotu lekcji religii do domów katechetycznych, likwidacji funduszu kościelnego oraz opłacanie składek księży z budżetu państwa.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zakłada równouprawnienie wszystkich związków wyznaniowych. Oznacza to, że państwo powinno zapewnić ich członkom swobodę wyrażania swoich poglądów.
- Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego – czytamy w art. 25 Konstytucji RP.
Zgodnie z Konstytucją RP przedstawiciele władz publicznych nie powinni eksponować swoich przekonań religijnych. Powinni zachowywać realną neutralność wobec wszelkich religijnych przekonań.
Świeckie państwo
Zdaniem części Polaków państwo nie postępuje zgodnie z zapisami Konstytucji wyraźnie faworyzując Kościół katolicki.
Stowarzyszenie Inicjatywa Polska przygotowała petycję i projekt ustawy o świeckim charakterze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Sejm ma obowiązek stwierdzić w drodze ustawy, że Polska jest państwem świeckim, w którym istnieje ścisły rozdział kościołów i związków wyznaniowych od państwa - napisali autorzy petycji. - W celu zabezpieczenia świeckiego charakteru Rzeczypospolitej Polskiej należy ustanowić prawo, które wypełni zapisy Konstytucji. Praktyka pokazuje tymczasem, że kościoły, w szczególności Kościół katolicki, wywierają realny nacisk na władze publiczne w sferze materialnej i niematerialnej.
Trwa zbieranie podpisów pod tym dokumentem.
Z dalszej części artykułu dowiesz się:
- ile podpisów udało się zebrać koordynatorom akcji
- jaki jest koszt opłacania rocznych składek ZUS dla duchownych
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień