Historia żołnierza w depozycie złożona
Bliscy Teodora Lewandowskiego z Chełmży, urodzonego w 1924 r. żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powinni pilnie skontaktować się z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Pamiątki po zmarłym uczestniku II wojny światowej Teodorze Lewandowskim to jeden z prawie 4,3 tys. depozytów, które po latach starań powróciły do Polski z Wielkiej Brytanii. Wyjątkowy materiał jest przechowywany w Archiwum Akt Nowych i Wojskowym Biurze Historycznym.
Obie placówki liczą, że upowszechnienie informacji o niezwykłych depozytach sprawi, iż odezwą się rodziny żołnierzy, którzy walczyli na Zachodzie.
- Jest to dotknięcie po latach historii wujka, stryjka czy dziadka, który był na Zachodzie i nie wrócił. Można obejrzeć pozostawione przez niego zdjęcia, przeczytać listy i zapiski w notesiku, zobaczyć modlitewnik, jakiego używał, dotknąć zegarka - mówił dr Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Przejrzeliśmy wykaz ponad 4 tysięcy depozytów i znaleźliśmy w nim prawie 60 nazwisk żołnierzy, którzy pochodzili z obecnego województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Są m.in. depozyty po żołnierzach z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Chełmna, Chełmży, Grudziądza, Chojnic, Mogilna, Strzelna, Wąbrzeźna, Czerska, Dąbrowy Biskupiej, Bysławka, Pruszcza czy Gruty.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień