Hanka Sowińska

Groby czekają na renowację

Za pieniądze z ostatniej kwesty będzie odnawiany m.in. grób architektoniczny rodziny Tylewskich - Cmentarz Starofarny. Fot. Hanka Sowińska Za pieniądze z ostatniej kwesty będzie odnawiany m.in. grób architektoniczny rodziny Tylewskich - Cmentarz Starofarny.
Hanka Sowińska

Wykonane dotąd prace konserwatorskie na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy pozostawiają wiele do życzenia.

Dlatego dobrze się stało, że Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, główny organizator corocznych kwest, a także dysponent pieniędzy ofiarowanych przez darczyńców, szuka solidnych firm, specjalizujących się w powadzeniu prac konserwatorsko-renowacyjnych nagrobków i grobów architektonicznych.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków wytypował kilka pomników nagrobnych znajdujących się na Starofarnym, które w pierwszej kolejności powinny zostać poddane pracom remontowo-konserwatorskim.

Na „pilnej liście” grobów wymagających uporządkowania i naprawy znalazł się nagrobek Stanisława i Tekli Lebińskich (grób kryptowy), grób rodziny Korsowskich, grób architektoniczny rodziny Tylewskich (naprawa połączona z rekonstrukcją detali), nagrobek Urszuli Michalskiej Kałużnówny (naprawa, podniesienie elementów, rekonstrukcja detali ).

Cieszy nas, że wśród obiektów przeznaczonych do odnowienia znalazł się również pomnik Matki Boskiej z Dzieciątkiem - Królowej Korony Polskiej na Cmentarzu Nowofarnym (kilkakrotnie pisząca te słowa upominała się o ratunek dla tej zabytkowej figury ). Dla przypomnienia - rzeźba znajduje się w kwaterze żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Ufundował ją znany bydgoski mistrz kamieniarski Jakub Job.

Jak informuje TMMB zadniem firm, które podejmą się prac konserwatorsko-renowacyjnych będzie wycena robót z uwzględnieniem ich zakresu (podniesienie, stabilizacja, oczyszczenie, uzupełnienie ubytków, impregnacja, usunięcie zarastającej pomnik roślinności, która działa destrukcyjnie i zaburza estetykę itp.). Prace muszą zostać ukończone najpóźniej do połowy października br.

- Musimy dokonać wyboru ofert, które będą gwarantować wysoką jakość przeprowadzonych prac. Zależy nam, aby wykonawcy mieli poczucie, że biorą udział w ważnym dziele ratowania zabytkowych pomników, a my, że dobrze spożytkowaliśmy społeczne pieniądze - podkreślają władze TMMB.

Przy każdym odnowionym nagrobku ma pozostać trwały ślad upamiętniający renowację pomnika i jej wykonawcę., w postaci tabliczki z wygrawerowanym napisem.

Oferty należy kierować do Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy , tel./fax 52 322 51 96, 52 345 44 34 lub mail:e-mail: biuro@tmmb.pl.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.