Gorzów: sprawdź, co i kiedy zmieni się na Twoim osiedlu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: sprawdź, co i kiedy zmieni się na Twoim osiedlu

Tomasz Rusek

Już w lutym zaczynają się na osiedlach spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego na 2017 r. (szczegóły w ramce). Jednak zanim zaczniecie zastanawiać się, co zmienić w swojej dzielnicy za rok, sprawdźcie, co zmieni się w tym.

Wiemy to, bo specjalnie dla Was poprosiliśmy urząd o przygotowanie harmonogramu inwestycji, które zgłosiliście w minionym roku.

Edukacja jednocześnie

Koło SP 12 przy ul. Dobrej, ma powstać ogródek dydaktyczny pod hasłem „Świat wokół nas”. Na jakim etapie jest zaawansowanie prac? - Do końca stycznia zostanie opracowana specyfikacja prac projektowych. Do 10 lutego ogłosimy przetarg na dokumentację, a do 19 lutego podpiszemy umowę na projekt. Do 15 kwietnia ogłosimy przetarg na roboty budowlane. W czerwcu planowane jest podpisanie umowy na realizację inwestycji. Ścieżka powinna być gotowa we wrześniu - zapewniła w odpowiedzi rzeczniczka urzędu Ewa Sadowska - Cieślak. Dyr. SP12 Danuta Łukasiewicz nie jest zaskoczona takimi terminami. - Od początku wiedzieliśmy, że główne prace będą wykonywane w wakacje - powiedziała.

Dokładnie taki sam terminarz dotyczy: wybudowania placu zabaw ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Kobylogórskiej (rejon Zakanale), budowy minikompleksu lekkoatletycznego przy boisku Zespołu Szkół Budowlanych na ul. Okrzei 42 (rejon Piaski), oraz budowy bieżni i skoczni w dal przy Szkole Podstawowej nr 15 na ul. Kotsisa (rejon Staszica). Całość spina wydział inwestycji. Widzicie prawidłowość? To wszystko placówki edukacyjne. Tak - chodzi o to, by inwestycje nie dezorganizowały zajęć szkolnych, dlatego będą wykonywane w wakacje.

Nieco inny jest harmonogram budów w centrum (plac zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Warszawskiej) i drugiej inwestycji na Staszica (plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 10 na ul. Lelewela). Obie - jednocześnie - wykonuje wydział edukacji. Dokumentacje mają być gotowe do 15 maja. 31 sierpnia powinny już tu szaleć maluchy.

- Szkoda, że nie w wakacje. Wtedy byłaby frajda jeszcze przed rokiem szkolnym. Ale przecież do zimy zdążą się wybawić - mówiła nam wczoraj Teresa Woźniak, która spotkaliśmy przy Placu Staromiejskim (rzut kamieniem od SP 17).

Relaks, ekran, parking

Strefa rekreacji przy ul. Śląskiej 8a-12a, która dostała na Zawarciu najwięcej głosów, jest szykowana przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Jak informuje urząd, już uzgodniono wszystkie szczegóły i trwa wymiana pism z Eneą w sprawie oświetlenia terenu. Tutaj też granicą jest wrzesień - od końca tego miesiąca strefa ma być oddana do użytku.

Na Manhattanie powstaną miejsca parkingowe przy ul. Obrońców Pokoju. Prowadzi ten temat wydział gospodarki komunalnej. W kwietniu powstanie dokumentacja, najpóźniej w czerwcu ma być przetarg na roboty. A wykopów spodziewajcie się od lipca. - Parkingów brakuje tu bardzo. W okolicy przez dekadę przybyło już kilkanaście bloków, więc miejsc postojowych jest wiecznie za mało. Cieszę się, że taka przyziemna potrzeba wygrała u nas na osiedlu - mówił nam kierowca z Manhattanu Waldemar Pełczak.

Dzieci z SP 12 czekają już na ścieżkę edukacyjną. Będzie we wrześniu.
Tomasz Rusek Dzieci z SP 12 czekają już na ścieżkę edukacyjną. Będzie we wrześniu.

Ostatnia rzecz: ekran akustyczny przy ul. Wyszyńskiego. Będzie najpóźniej, bo zacznie chronić mieszkańców przed hałasem dopiero w październiku.

W tym roku pomysły na inwestycje zgłaszamy do 18 marca. Najlepiej zrobić to podczas osiedlowego spotkania - dzięki temu propozycja od razu zostanie „przegadana” przez mieszkańców, a pomysłodawca nie będzie musiał zbierać 20 głosów poparcia. Urząd już przedstawił harmonogram tych dzielnicowych spotkań.

Dodatkowo 1 marca w bibliotece głównej (ul. Sikorskiego 107) będzie spotkanie dotyczące inwestycji ogólnomiejskich, a 8 marca w tej samej bibliotece będzie rozmowa o pomysłach dla szkół i przedszkoli.

Uwaga: wszystkie debaty zaczną się o 17.00.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.



Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów!



 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też:



  • jazdę na rowerze

  • pływanie

  • urlopy

  • gołąbki

  • seriale

  • lenistwo



nie przepadam za:



  • winem

  • górami

  • ogórkową

  • tłumem

  • hałasami

  • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)



OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.