Gniewne miasto – historia Torunia pisana konfliktami [felieton]

Czytaj dalej
Hanna Wittstock, animatorka kulturalna

Gniewne miasto – historia Torunia pisana konfliktami [felieton]

Hanna Wittstock, animatorka kulturalna

Wystawa „Gniewne miasto. O konfliktach w dawnym Toruniu”, którą od ubiegłego piątku możemy oglądać w Muzeum Historii Torunia, opowiada o kilku wiekach z historii miasta widzianych przez pryzmat wewnętrznych sporów i konfrontacji.

Takie nieco przekorne spojrzenie na naszą miejską przeszłość, idące cokolwiek pod prąd w budowanym wizerunku o szlachetnych, przedsiębiorczych, światłych i prawie że anielskich przodkach. Na wystawie nie znajdziemy wątków dzielnie odpierających ataki wroga mieszczan, ale zobaczymy tychże mieszczan, patrycjuszy i plebs w sporach lokalnych czasem bardzo zajadłych, przekraczających granice dobrego obyczaju, wstydu i prawa.

Na wystawie nie znajdziemy wątków dzielnie odpierających ataki wroga mieszczan, ale zobaczymy tychże mieszczan, patrycjuszy i plebs w sporach lokalnych czasem bardzo zajadłych, przekraczających granice dobrego obyczaju, wstydu i prawa. Paradoksalnie taka optyka powoduje, że odnajdujemy w nich wymiar bardziej ludzki, jesteśmy w stanie poczuć ich emocje, niezgodę i ich bunt, czasem głupotę.

Więcej o tym w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Wittstock, animatorka kulturalna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.