Materiał informacyjny

GMINA JASTRZĘBIA

GMINA JASTRZĘBIA
Materiał informacyjny

Wojciech Ćwierz, wójt Gminy Jastrzębia: - Jednym z wyznaczników gminy, w której dobrze się żyje, jest poziom realizowanych inwestycji. Dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych, z programów krajowych i unijnych, możemy zapewnić naszym mieszkańcom rozwój na różnych polach. Pozyskane dotacje pozwalają na inwestowanie w nowoczesne projekty, jak odnawialne źródła energii, ale także w działania zapewniające wszechstronną edukację dzieci i młodzieży, poprzez zakup wyposażenia do szkół. Nasi mieszkańcy wzięli udział w szkoleniach informatycznych, zdobywając wiedzę niezbędną do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym. Dzięki placom zabaw i siłowniom zewnętrznym mogą także zadbać o aktywność fizyczną. Nie zapominamy także o starszych mieszkańcach, tworząc kluby seniora i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dbamy nie tylko o siedzibę gminy, ale i o poszczególne sołectwa, realizując małe projekty, niezmiernie ważne dla mieszkańców.

Wyróżnienie: POZYSKIWANIE ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH
GMINA JASTRZĘBIA

Gmina Jastrzębia jest przykładem udanej kontynuacji działań władz samorządowych minionej i obecnej kadencji. Dzięki skutecznemu korzystaniu z unijnych i krajowych dotacji wspierane są różnorodne przedsięwzięcia inwestycyjne i społeczne. Na szczególną uwagę zasługuje skala zadań o charakterze proekologicznym oraz zakres projektów skierowanych do uczniów i seniorów.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Projekt instalacji na terenie gminy Jastrzębia odnawialnych źródeł energii realizowany był od kwietnia 2018 roku do lutego 2019 roku. W obiektach użyteczności publicznej oraz na potrzeby indywidualnych odbiorców zamontowano 111 ogniw fotowoltaicznych, 154 kolektorów słonecznych i 45 pomp ciepła. Ponadto w gminie przybyło 28 ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania. Kwota unijnej dotacji pozyskana na ten cel wyniosła ponad 3,5 mln złotych i pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Do innych działań proekologicznych realizowanych w Jastrzębi dodać należy prowadzone od kilku lat projekty polegające na utylizacji azbestu, współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast od września 2019 roku w Urzędzie Gminy w Jastrzębi powstał punkt konsultacyjny programu „Czyste powietrze”.

DODATKOWE ZAJĘCIA W SZKOŁACH

Od września 2019 roku do czerwca 2021 roku uczniowie wszystkich publicznych szkół w gminie Jastrzębia korzystać będą z dodatkowych zajęć. Dotacja w kwocie ponad 1,5 mln złotych pozyskana została ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych i właściwych postaw uczniów oraz zdobycie przez nich umiejętności niezbędnych w przyszłości na rynku pracy. Wsparcie skierowane jest również do nauczycieli, dla których zaplanowano dofinansowanie do kursów i szkoleń. Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach językowych, kołach zainteresowań, zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych i zajęciach warsztatowych. Przewidziane są wizyty studyjne i wycieczki edukacyjne. Każda szkoła będzie wyposażona w sprzęt technologii informacyjno-komunikacyjnej. W zależności od rodzaju planowanych zajęć w szkołach powstaną pracownie matematyczne, chemiczne, biologiczne, informatyczne, geograficzne i przyrodnicze. Zakupione zostaną tablety i laptopy z pełnymi oprogramowaniem, tablice multimedialne z pełnym wyposażeniem i oprogramowaniem oraz inne niezbędne pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z języków obcych, warsztatów i kół zainteresowań.

Warto dodać, że w 2019 roku do szkół w gminie Jastrzębia trafią kolejne tablice interaktywne, których zakup jest współfinansowany z rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica”.

DOTACJE SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Ważnym źródłem dotacji pozyskiwanych przez gminę Jastrzębia są środki z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. W 2019 roku korzystając z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw zrealizowanych zostało 5 zadań inwestycyjnych, tj. budowa ogrodzenia przy szkole w Kozłowie i świetlicy wiejskiej w Mąkosach Starych, montaż zbiornika na ścieki i modernizacja instalacji kanalizacyjnej przy świetlicy wiejskiej w Goryniu, zakup bramek i wiat dla zawodników na boisku piłkarskim w Jastrzębi oraz wymiana dachu na świetlicy wiejskiej w Bartodziejach. Gmina Jastrzębia jest beneficjentem Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej. Dotacja w wysokości 95 tys. złotych przeznaczona została na modernizację boiska piłkarskiego w Jastrzębi, przebudowę trybun i nowy system nawadniania. W ramach współpracy z władzami samorządowymi Mazowsza w 2019 roku realizowana jest inwestycja drogowa w Dąbrowie Kozłowskiej. Na ten cel gmina otrzymała 95 tys. złotych. Ponadto wsparcie Urzędu Marszałkowskiego skierowane zostało na zadania o charakterze kulturalnym. Dotacje przeznaczone zostały na organizację czerwcowego „Święta Rodziny” i gminnych dożynek.

PROJEKT „J@ W INTERNECIE”

W szkoleniach komputerowych prowadzonych od marca do lipca 2019 roku wzięło udział 300 osób. Do zajęć wykorzystane zostały pracownie informatyczne w szkołach w Jastrzębi, Kozłowie, Mąkosach Starych, Woli Goryńskiej, Lesiowie i Bartodziejach oraz w siedzibie radomskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźń”. Uczestnicy projektu zdobyli wiedzę niezbędną do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym, w takich obszarach tematycznych jak: „Rodzic w Internecie”, „Mój biznes w sieci”, „Moje finanse i transakcje w sieci”, „Działanie w sieciach społecznościowych”, „Tworzę własną stronę internetową (blog)”, „Rolnik w sieci” i „Kultura w sieci”. Gmina Jastrzębia w ramach otrzymanego grantu w wysokości 147 tys. złotych zakupiła 25 komputerów przenośnych. Wszystkim uczestnikom szkoleń zapewnione zostały materiały szkoleniowe i catering. Wysoką jakość szkoleń zagwarantowali instruktorzy, którzy w sposób profesjonalny prowadzili zajęcia z uwzględnieniem potrzeb odbiorców. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”.

OTWARTE STREFY AKTYWNOŚCI I PLACE ZABAW

W 2019 roku w Jastrzębi przybyła kolejna otwarta strefa aktywności, zbudowana dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do kilku podobnych obiektów oddanych do użytku w latach ubiegłych dołączyła OSA w Jastrzębi, składająca się z urządzeń siłowni zewnętrznej oraz strefy relaksu i gier. Obiekt powstał w pobliżu bloków, na terenie użyczonym od parafii w Jastrzębi. Drugą tegoroczną inwestycją o podobnym charakterze jest plac zabaw w Wólce Lesiowskiej. Środki na jego wykonanie gmina Jastrzębia pozyskała z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu.

KLUBY SENIORA I UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

Od lutego 2019 roku w Mąkosach Starych rozpoczął działalność „Klub Senior +”. Koszt powstania i wyposażenia placówki wyniósł ponad 300 tys. złotych. Inwestycja została w połowie sfinansowana z dotacji budżetu Państwa. Oferta Klubu skierowana jest do osób w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo, którzy pragną żyć w sposób twórczy i aktywny, chcą pomóc sobie lub innym. Korzystanie z oferty Klubu „Senior+” jest bezpłatne. Podstawowy zakres usług to zajęcia edukacyjne, zajęcia aktywizujące społecznie, zajęcia rekreacyjne oraz zajęcia aktywności ruchowej. Bieżąca działalność Klubu jest również współfinansowana ze środków zewnętrznych. W 2019 roku gmina Jastrzębia pozyskała kolejną dotację na utworzenie placówki „Klub Senior +”. Kwota 125 tys. zł przeznaczona zostanie na remont świetlicy wiejskiej w Bartodziejach i jej adaptację na potrzeby organizacji zajęć dla 20 seniorów.

Z myślą o jastrzębskich seniorach powstał projekt pn. „Uniwersytet Trzeciego Wieku”, wdrażany od sierpnia 2019 roku przez Radomską Szkołę Wyższą w partnerstwie z Gminą Jastrzębia. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 60 osób w wieku 55+. Seniorzy uczestniczą w wykładach i konserwatoriach z dziedziny zdrowia, aktywizacji zawodowej, kultury i społeczeństwa oraz edukacji. W ofercie uniwersytetu są szkolenia komputerowe, kursy pierwszej pomocy, pracownia rękodzieła, zajęcia nordic walking, a także spotkania integracyjne i wycieczki. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 418 tys. złotych.

Urząd Gminy Jastrzębia

Jastrzębia 110, 26-631 Jastrzębia

tel. 48 384-05-05
e-mail: urzad@jastrzebia.pl
www.jastrzebia.pl

Godziny urzędowania: pon. 8:00 - 16:00, wt-pt: 7:00 - 15:00

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.