Gips w makaronie, piasek w chlebie. Jak fałszowano dawniej żywność
Wołowina moczona w chemikaliach, by wyglądała na świeżą, ser ze sztucznymi dziurami, wędliny z natryskiwaną warstwą tłuszczyku i śladami sznurka, by wyglądały na wędzone starą metodą, napój sztuczny o smaku identycznym z naturalnym etc. - to nasza sklepowa codzienność.
Zjawisko upiększania i fałszowania żywności było znane już przed I wojną, kiedy powiększała się skala produkcji żywności, rozwijało się przetwórstwo oraz eksport. Sprzedaż produktów spożywczych przynosiła coraz większe zyski, w pogoni za nimi usiłowano „oszczędzać”, nie przejmując się zdrowiem i smakiem nabywców.
Rozliczne sposoby falsyfikacyi doszły już do tego, że trudno dzisiaj rozróżnić towar dobry i oryginalny od sfałszowanego
W 1913r. w wydawanym dodatku do „Gazety Toruńskiej” - „Kupiec i Przemysłowiec” znalazły się wyniki badań żywności, przeprowadzonych przez pruskie ministerstwo handlu na terenie Bydgoszczy, Torunia i innych miast naszego regionu.
„Mamy już wprawdzie dość ostre ustawy nakładające wysokie kary na fałszerzy pokarmów i napojów, mimo tego oszustów nigdy nie zabraknie. Rozliczne sposoby falsyfikacyi doszły już do tego, że trudno dzisiaj rozróżnić towar dobry i oryginalny od sfałszowanego” - pisano.
Wina ze... spirytusu
Według sprawozdania, najczęściej ulegały fałszerstwom szlachetne gatunki win. „Czerwone wina sporządzają ze spirytusu, farby i taniny” - można było się dowiedzieć. „Rum Jamajka - ze spirytusu i eteru. W wyrobie piwa zamiast chmielu używa się różnych ziół i liści z orzechów. Śmietanę, dla nadania jej gęstości, fałszują przez dodanie mąki. Miód fabrykują z syropu ziemniaczanego, mąki z przymieszką wanilii itp. Trufle przygotowują ze zgniłych ziemniaków zaprawionych na kolor cynamonowy. Wiele wyrobów cukierniczych wypiekają nie na maśle, lecz na wazelinie. Do wyrobu masła stosuje się tłuszcz i kości zwierząt padłych, psów i koni. Mieloną kawę fałszują różnemi sposobami: dodatkiem żołędzi, pasternaku, dębowej kory, trocin drzewnych, pieczonej wątroby końskiej”.
Publikacja kończyła się apelem, by w razie podejrzeń złej jakości produktów - powiadamiać policję.
Z dalszej części artykułu dowiesz się:
- w jaki sposób fałszowano inne artykuły żwynościowe, np. śmietanę lub masło
- jak w obecnych czasach fałszuje się wiele produktów
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień