– Psy nie lubią upałów, ponieważ nie mają jak się spocić. Gdy jest gorąco, dbajcie o nie szczególnie – radzi specjalistka Barbara Kwiecińska z Gorzowa
Temperatura idzie w górę. Ja ledwo żyję. Psom w taką pogodę też jest gorąco?
Oczywiście. A z racji, że mają futro, jest im znacznie cieplej niż ludziom. My w upały staramy się lżej ubrać. Psy nie mają takiej możliwości (uśmiech). Proszę sobie wy-obrazić, że chodzi pan w upały w kożuchu. I_jak? Gorąco, prawda? Dlatego nasi ulubieńcy podczas lata są bardziej narażeni na przegrzanie, co prowadzić może do udaru cieplnego, który z kolei może spowodować śmierć. To realne zagrożenie.
Przepraszam za niewiedzę: psy się pocą?
(Uśmiech) Psy nie pocą się na powierzchni całego ciała. My w ten sposób możemy się schłodzić, one nie. Gruczoły potowe mają tylko między opuszkami, w związku z czym swój organizm schładzają na psi sposób: ziejąc. Mówiąc wprost: wywalają język na wierzch, by wymienić gorące powietrze z wnętrza swojego ciała z chłodniejszym na zewnątrz.
Rasa, wielkość i wiek psa mają znaczenie w kwestii upałów? Czy każdy pies tak samo odczuwa skwar?
Wszystkim psom doskwiera upał, ale zarówno rasa, jak i wielkość psa ma znaczenie. Upały lepiej znoszą psy małe, młode i zdrowe. Znacznie gorzej upały znoszą psy duże, starsze, chore, otyłe oraz szczeniaki. Psy z ras krótko-czaszkowych, np. shih tzu czy mops, znoszą upał gorzej, ponieważ mają krótsze tchawice i nie mogą dyszeć tak „wydajnie”, jak reszta psów. Również źle znoszą upał psy długowłose, szczególnie wtedy, gdy są źle wyczesane.
No to mam pomysł! Może po prostu na wakacje ogolić psa na krótko?
To nie takie oczywiste. Jeśli pies ma stale zapewniony dostęp do chłodnych miejsc, jak zimne płytki, rzeka, jezioro czy zacienione miejsca, to owszem, można ogolić psa na krótko, bo to faktycznie psa schładza. Jednak jeśli nie mamy możliwości zapewnienia pupilowi takich miejsc, lepiej go nie golić.
Dlaczego?
Krótko ogolony pies, nie mając dostępu do chłodu, jest mocno narażony na ciężkie w skutkach przegrzanie. W takich wypadkach polecam bardzo dokładne i systematyczne wyczesywanie, bo zbijający się podszerstek (gęsta warstwa futra przy skórze – dop. red.) może powodować poważne odparzenia, ponieważ uniemożliwia skórze wentylację.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
W upalne dni koniecznie trzeba pilnować, by pies miał stały dostęp do wody. Bezwzględnie i zawsze. Nie wolno też
zostawiać zwierząt w aucie i mocno nasłonecznionych miejscach, bo wystarczy kilka minut i w aucie robi się sauna. Oczywiste jest to, że pies i w upał musi się wybiegać, ale trzeba ograniczyć spacery i zmienić ich godziny na poranne lub wieczorne, kiedy jest chłodniej. Proszę też nie prowadzać psa na spacer po rozgrzanym asfalcie! A jeśli jest naprawdę gorąco, schładzajmy naszych ulubieńców. Mam też prośbę do Czytelników: reagujmy, gdy widzimy, że zwierzętom dzieje się krzywda: gdy jest ledwie żywe w aucie albo uwiązane na smyczy siedzi w słońcu.