Odmrożenia, na które jesteśmy narażeni zimą, są groźnym schorzeniem, mogącym doprowadzić nawet do amputacji kończyn.
- Tęgi mróz źle wpływa na naszą skórę i ciało. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, trzeba szczególnie uważać. Najczęściej odmrażamy palce rąk, nóg, stopy, dłonie i twarz. Często dochodzi do tego u osób, które nadużyły alkoholu i bez odpowiedniego ubrania długo były na mrozie.
Na czym polega odmrożenie?
- Jest to uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych spowodowane działaniem niskiej, minusowej temperatury. Objawy się zwiększają przy silnym wietrze i dużej wilgotności powietrza, o czym trzeba pamiętać wychodząc z domu. Najlżejsze odmrożenie charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem. II stopień - ciało jest sine, czujemy pieczenie i tworzą się pęcherze wypełnione surowicą. W ciężkich przypadkach skóra ma brunatną barwę, dochodzi do martwicy.
Czy łatwo nabawić się odmrożenia?
- Jeżeli jest duży mróz, a nie jest się odpowiednio ubranym, może się to stać w ciągu godziny. A pierwsze objawy odmrożenia pojawiają się po kilkunastu godzinach. Należy być ostrożnym.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeżeli już nie czujemy palców rąk, czy nóg. W łagodnym stanie stosuje się tłuste maści na skórę. Jeżeli objawy nie ustępują, występuje ból,pęcherze, skóra jest sinowiśniowa, konieczne jest intensywne leczenie, a nawet hospitalizacja.