Fokkery odżyją i będą zachwycać - trwa odbudowa Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości

Czytaj dalej
Fot. Politechnika Poznańska
Grzegorz Okoński

Fokkery odżyją i będą zachwycać - trwa odbudowa Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości

Grzegorz Okoński

Repliki trzech samolotów Fokker DVII, najlepszych myśliwców niemieckich I wojny światowej i utworzonego po niej lotnictwa polskiego, są w trakcie budowy. Wielkopolska Eskadra Niepodległości, warta około miliona złotych powinna uruchamiać silniki już w lutym, a latać - w połowie tego roku!

Ten niesamowity projekt prowadzi Politechnika Poznańska z myślą o trzech ważnych i okrągłych rocznicach: stuleciu uczelni, stuleciu Aeroklubu Poznańskiego i oczywiście – o setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przy okazji uczelnia szkoli swoich studentów w budowie samolotów.

Tak mają wyglądać gotowe samoloty.
Tomasz J. Kowalski

- Wszystkie prace rozwijają się dokładnie tak jak trzeba, zgodnie z planem

– opowiada prof. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej. - Repliki będą proporcjonalnie zmniejszone w stosunku do oryginałów, ale też wykonane z nowoczesnych, bezpiecznych materiałów, wyposażone w sprzęt radionawigacyjny, i oczywiście – będą latały.

Na jakim etapie jest budowa samolotów i skąd udaje się pozyskać do nich części? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.