Małgorzata Pieczyńska

Emerytowani bydgoscy pedagodzy o zmianach w szkole i statusie zawodu nauczyciela

Przez wiele lat kierowali trzema bydgoskimi szkołami, dziś są na emeryturze. Lukrecja Trzemżalska-Naganowska, Czesława Feddek i Marian Szczerba. Przez wiele lat kierowali trzema bydgoskimi szkołami, dziś są na emeryturze. Lukrecja Trzemżalska-Naganowska, Czesława Feddek i Marian Szczerba.
Małgorzata Pieczyńska

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zapytaliśmy emerytowanych dyrektorów bydgoskich szkół, jak widzą dziś polską szkołę i zawód nauczyciela.

Czesława Feddek w szkolnictwie przepracowała 52 lata. Przez 27 lat pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół i Placówek nr 1 na bydgoskim Błoniu.

- Choć mam kontakt z moją szkołą i rodzicami, to nie zamieniłabym już życia na emeryturze na pracę w oświacie - mówi. - Niestety, teraz publicznie mówi się dużo złego o nauczycielach. Nikt natomiast nie wspomina, że cały czas muszą się dokształcać, że wielokrotnie poświęcają swój czas wolny uczniom. W takiej atmosferze, jaka panuje obecnie w szkołach, trudno pracować. Prestiż zawodu spadł. No, ale jak uczniowie mają nas szanować, skoro nie robią tego dorośli. W domach słychać, że wszystko jest obowiązkiem szkoły, że nauczyciele to nieroby. Powiem nawet więcej, władza nas nie szanuje. Byłam przerażona falą hejtu, jaki spłynął na nauczycieli po kwietniowym strajku. Ostatnio z ust polityków słyszeliśmy: „Dobro dziecka jest najważniejsze”. A mnie to dobro zaczyna już boleć, bo to hasło się wykorzystuje. Przecież my od lat nic innego nie robimy, jak dbamy właśnie o dobro uczniów.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.