"Elka" na archiwalnych zdjęciach. Pamiętacie dawną kolejkę linową w Parku Śląskim w Chorzowie?
Kolejka linowa "Elka" to jeden z nieodłącznych symboli Parku Śląskiego. Od uruchomienia pierwszych krzesełek minęło już ponad 50 lat. Kolejkę uruchomiono, po ponad dwóch latach budowy, we wrześniu 1967roku. "Elka" miała wtedy prawie 6 kilometrów i trzy stacje przesiadkowe: Stadion, Wesołe Miasteczko i Planetarium. Przypominamy historię kolejki na fotografiach. Zobaczcie na zdjęciach dawną "Elkę".
Kolejka" Elka" to jeden z symboli Parku Śląskiego
Kolejka linowa "Elka" została uruchomiona 7 września 1967 roku. Z szacunkowych danych wynika, że w przeciągu roku od jej otwarcia z kolejki skorzystało około 135 tysięcy osób. Prawdopodobnie liczba ta była jednak zdecydowanie większa. W uroczystym otwarciu kolejki uczestniczyły tłumy mieszkańców, a także pierwszy sekretarz KW PZPR w Katowicach Edward Gierek, twórca parku gen. Jerzy Ziętek oraz ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku - Julian Koba.
Niektórzy zapewne jeszcze pamiętają, że przy wejściu na każdą stację działały automaty z biletami, a pracownicy kolejki nosili te same spodnie oraz koszulki w trzech głównych kolorach: żółtym, niebieskim oraz czerwonym. Stacja Stadionu Śląskiego oraz Śląskiego Wesołego Miasteczka miała też swojego maszynistę. Przy krzesełkach czuwali też pracownicy, którzy pomagali wsiadać i wysiadać z kolejki.
"Elka" była jedną z najdłuższych nizinnych kolejek i jedną z pierwszych takich atrakcji w Europie. Przejazd trasą Elki, o długości sześciu kilometrów, zajmował około godziny. Kolejkę linową tworzyły odrębne odcinki, połączone w trójkąt ze stacjami przy Stadionie Śląskim, Śląskim Wesołym Miasteczku i Planetarium Śląskim. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2006 roku.
8 września 1967 roku na pierwszej stronie #DziennikZachodni pisaliśmy o otwarciu nowej atrakcji WPKiW, czyli kolejki linowej "Elka" @zachodni @MariaOlecha @KPachelska pic.twitter.com/NWj7p3ZPwx
— Olga Krzyżyk (@olgakrzyzyk) November 27, 2019
Główną stacją napędową była stacja Stadionu Śląskiego, gdzie znajdowały się silniki dwóch przystanków. Obserwując Park Śląski z najdłuższego odcinka kolejki, czyli Stadion Śląski - Śląskie Wesołe Miasteczko, można zobaczyć centralną część parku. Z góry można było zobaczyć Rosarium, promenadę gen. J. Ziętka i zwierzęta ze śląskiego zoo. Kolejka była dostępna jedynie od ostatniego weekendu kwietnia do połowy października.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień