Elektroniczna administracja ruszała w Krakowie

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
prof. Ryszard Tadeusiewicz

Elektroniczna administracja ruszała w Krakowie

prof. Ryszard Tadeusiewicz

W ubiegłym tygodniu opisałem rozwój elektronicznej administracji w kilku krajach. Teraz chcę kilka słów powiedzieć o tym, jak to wyglądało w Polsce.

Miło mi stwierdzić, że pionierami polskiej e-administracji były urzędy krakowskie, które jeszcze w 2002 roku stworzyły i udostępniły publicznie szereg usług informatycznych pod wspólną nazwą „Wrota Małopolski”. Można było za ich pomocą uzyskiwać różne aktualne i ważne informacje urzędowe, a także częściowo załatwiać niektóre sprawy przez Internet. Niestety, żadnej sprawy nie można było załatwić od początku do końca wirtualnie - gdyż brak było podpisów elektronicznych, którymi obywatele mogliby uwiarygodnić składane dokumenty.

Powszechnie dostępnych podpisów elektronicznych nadal nie ma, więc mimo rozwoju e-administracji sprawy wciąż załatwiamy w ten sposób, że ściągamy z Internetu informacje i wypełniamy formularze, ale potem musimy osobiście zgłosić się z nimi do urzędu celem ich oficjalnego złożenia. Niestety!

Nadzieję na postęp stwarza elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Jej realizacja kosztowała 32 mln zł, z czego 75 proc. zostało dofinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Ma to być (w zamierzeniu) „jedno miejsce, w którym można załatwić wszystko”. Usługi na portalu ePUAP może udostępnić każdy urząd zarejestrowany w systemie. Aby zapewnić ich jednolitość, urzędy mogą korzystać z gotowych wzorów.

Witryna ePUAP umożliwia elektroniczną komunikację pomiędzy urzędem a obywatelami, przedsiębiorcami i innymi urzędami. Deklaruje, że za jej pomocą będziemy mogli załatwić wszystko - od uzyskania potrzebnych informacji poprzez wypełnienie wymaganych formularzy on-line aż po uiszczenie wymaganych opłat i otrzymanie drogą elektroniczną żądanego dokumentu. Dla zarejestrowanych obywateli dostępny jest tzw. katalog usług, będący elektronicznym zbiorem usług dostępnych w portalu ePUAP. Ostatnio w systemie znajdowało się 339 aktualnych wzorów (oraz 154 nieaktualne). Są one dostępne na stronie ePUAP bez konieczności rejestrowania się. Jeśli użytkownik napotka problemy podczas korzystania z ePUAP, może skontaktować się z działem pomocy telefonicznie lub mailowo. To dobrze rokuje!

I na koniec coś osobistego: Gdy w 2005 roku Sejm uchwalił „Ustawę o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne”, zostałem mianowany Przewodniczącym Rady Informatyzacji przy Ministrze Nauki i Informatyzacji. Rada miała stawiać zadania i oceniać postęp prac związanych z tworzeniem zrębów elektronicznej administracji w Polsce. Niestety, wkrótce potem Radę Informatyzacji przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, więc podałem się do dymisji.

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.