Zielona Góra/Krosno Odrz. O tym, gdzie mają się leczyć pacjenci z powiatu krośnieńskiego rozmawiamy z p.o. dyrektora lubuskiego oddziału NFZ Piotrem Bromberem.
Czy Narodowy Fundusz Zdrowia rozwiązał już umowy ze spółką Nowy Szpital, która prowadziła lecznicę w Krośnie Odrzańskim?
Pierwszą umowę, a dotyczyła ona oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, rozwiązaliśmy już 19 września br. Potem podobna sytuacja była z oddziałem chorób wewnętrznych. A wczoraj (15 listopada - przyp. red.) za porozumieniem stron rozwiązaliśmy wszystkie pozostałe umowy.
To gdzie teraz mają się leczyć mieszkańcy powiatu krośnieńskiego?
Zabezpieczyliśmy leczenie szpitalne w dwóch lecznicach w Żarach: Na Wyspie (chodzi o ginekologię i pediatrię) oraz w 105 wojskowym szpitalu (chirurgia ogólna i choroby wewnętrzne). Pacjenci mogą też wybierać inne szpitale.
A co z opieką nocną i świąteczną?
Zapewnia ją 105 szpital w Żarach. Staramy się też o odpowiednią lokalizację, żeby była ona i w Krośnie, i w Gubinie. Wszystko zależy od kadry. Wydłużyliśmy też czas pracy niektórych poradni specjalistycznych.Pełną gotowość zabezpieczenia świadczeń w tym rodzaju zadeklarowali również inni świadczenio-dawcy z terenu powiatu krośnieńskiego.
Pacjenci znają żarskie szpitale?
Znają, ponieważ i tak już wcześniej tam się leczyli. Warto też podkreślić, iż powiat krośnieński obsługuje żarskie pogotowie. Z tym że do tej pory na tym terenie były cztery karetki, teraz jest sześć zespołów ratownictwa medycznego.
Dużo emocje może wywołać sprawa zakładu opiekuńczo-leczniczego w Gubinie? Co będzie z ZOL-em?
Zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego powołaliśmy specjalny zespół, który zajmuje się ZOL-em. Jesteśmy w stałym kontakcie z panią konsultant. Wskazaliśmy szpitalowi miejsca, do których powinni być przetransportowani pacjenci (obecnie jest ich 33). Świadczenia te ma zabezpieczyć między innymi szpital Na Wyspie w Żarach. Jeśli będzie potrzeba także inne lecznice Nowego Szpitala oraz placówki w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Torzymiu. Jednocześnie świadczeniodawca został zobowiązany do przedstawienia w trybie pilnym szczegółowego harmonogramu, przekazywania pacjentów. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, by zminimalizować emocje związane z ZOL-em. Mamy też świadczenio-dawcę, który obejmie pacjentów opieką w zakresie hospicjum domowego. Wszystkie te działania mają zabezpieczyć potrzebę bezpieczeństwa już teraz, ale będziemy ogłaszać też nowe konkursy. Wczoraj został ogłoszony konkurs w rodzaju lecznictwo szpitalne, zakres choroby wewnętrzne.
A jeśli będzie nam potrzebna dokumentacja medyczna z dotychczasowego leczenia?
Jak wynika z informacji otrzymanej od zarządu szpitala, pacjenci mogą ją otrzymać w Krośnie Odrzańskim przy ulicy Piastów 3 w Biurze Zarządu w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 14.00, a w Gu-binie przy ulicy Śląskiej 35 w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 14.00. Każdy pacjent może też skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 68 383 53 28.
Jeśli komuś trudno będzie się odnaleźć w nowej sytuacji?
Przypominam, że w naszym oddziale NFZ uruchomiliśmy specjalny telefon - 68 328 77 43, 603 771 431 - dla mieszkańców powiatu krośnieńskiego. W związku z zamknięciem oddziałów szpitalnych Nowego Szpitala Powiatu Krośnieńskiego działa też całodobowa infolinia: 801 002 110 (nr dla telefonów stacjonarnych) oraz 684 110 110 (nr dla telefonów komórkowych).
Dziękuję za rozmowę.