Duch admirała w Sielcu? Sprawdź sam!

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Duch admirała w Sielcu? Sprawdź sam!

Iwona Góralczyk

Dwór Marzeń w Sielcu przygotowuje się do dwóch wydarzeń. Są to zwiedzanie w ramach akcji Noc Muzeów oraz finał konkursu pamięci admirała Unruga.

- 14 maja w godzinach od 18 do 23 zapraszam wszystkich do dawnego dworu rodzinnego Unrugów w Sielcu. Będzie można bezpłatnie zwiedzić Izbę Admiralską oraz pozostałe pokoje na parterze, a na pamiątkę sfotografować się w admiralskiej czapce. W programie przewidzieliśmy dodatkowo rajd parkowy militarnym fordem (w godz. 20-21, odpłatnie) oraz kawę i herbatę w zabytkowych wnętrzach (także odpłatnie).

- Z kolei o godzinie 22 drzwi domu na jakiś czas zamkniemy, ponieważ... wyruszymy z naszymi gośćmi w poszukiwaniu admiralskiego ducha. To będzie wyprawa dla ludzi o mocnych nerwach - zapowiada Katarzyna Rodziewicz, organizatorka przedsięwzięcia.

18 maja szykuje się natomiast finał Ogólnopolskiego Konkursu Pamięci Admirała Józefa Unruga pn. Admiralski Rejs, w tym roku z mottem: „Gdybym spotkał dziś Admirała to...“.

- Wpłynęło 51 prac ze szkół podstawowych noszących imię Józefa Unruga. Jesteśmy po ich sprawdzeniu, są protokoły komisyjne. Ocenialiśmy w dwóch kategoriach - nadesłano do nas wypowiedzi literackie i plastyczne.

Patronat honorowy nad imprezą sprawuje Piotr Całbecki - marszałek województwa kujawsko - pomorskiego, który też ufundował nagrody dla zwycięzców. Organizatorami są Katarzyna i Andrzej Rodziewiczowie - duchowi sukcesorzy admirała i właściciele Dworu Marzeń, wsparcia udzieliło Koło Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wlkp. w Bydgoszczy.

W komisji literackiej zasiedli: Mariusz Borowiak - biografista, pisarz, Ewa Dąbska - publicystka i dziennikarka Polskiego Radia PiK oraz Katarzyna Rodziewicz. Komisję plastyczną tworzą dr Agnieszka Wysocka - historyk sztuki oraz Lech Łbik - historyk (obydwoje z Kujawsko - Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, z Pracowni Dokumentacji Zabytków).

- Jestem pod dużym wrażeniem nadesłanych prac - komentuje Rodziewicz. - Najmłodszy uczestnik ma 7 lat, najstarszy 13. Cieszy duży odzew tym bardziej, że właśnie wypływamy z portu w „Admiralski Rejs“, jest to bowiem pierwsza edycja konkursu. Bardzo dziękuję za wsparcie departamentom edukacji i promocji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, bo to za ich sprawą dzieci będą mogły cieszyć się z atrakcyjnych nagród. Trwałą pamiątką będzie też pokonkursowa publikacja zawierająca dzieło twórcze uczestników.

Jak usłyszeliśmy, motto konkursu będzie się co roku zmieniało.

Tym razem finał zaplanowano w przededniu 91. rocznicy nominacji Unruga - przez prezydenta Wojciechowskiego - na dowódcę Marynarki Wojennej II RP.

W 2017 roku konkursowa gala, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, odbędzie się 19 maja. Kolejne edycje mają obejmować nie tylko szkoły, ale i miejsca, w których pracował i z którymi był związany admirał - m.in. Warszawę, Gdynię, Ustkę czy Sielec.

Iwona Góralczyk

Moja misja to relacjonowanie wydarzeń z powiatu żnińskiego i powiatów ościennych na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.


Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliskie sercu są mi sztuka ludowa, rękodzieło i kultowa "Jesień na Pałukach".  


Od 2023 roku pracuję w dziale SEO funkcjonującym w strukturach Polska Press.


Poza obowiązkami zawodowymi podróżuję - na moim szlaku są w ostatnich latach europejskie muzea, a miłością malarstwo i rzeźba.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.