Drukarka 3D pomaga leczyć szybciej i taniej. Lekarze drukują model i dopasowują protezę

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Anna Folkman

Drukarka 3D pomaga leczyć szybciej i taniej. Lekarze drukują model i dopasowują protezę

Anna Folkman

Specjaliści ze szpitala na Pomorzanach w Szczecinie jako pierwsi w Polsce wykorzystują drukarkę 3D do tworzenia specjalnych protez w leczeniu chorych z powodu tętniaka piersiowo-brzusznego. Dzięki temu leczenie jest szybsze i tańsze.

Technika FEVAR to idealne dostosowanie stent-graftów (metalowych szkieletów pokrytych materiałem tworzącym rurę, która „tapetuje” od wewnątrz chorą aortę i ją wzmacnia) do anatomii chorego. Możliwe jest to dzięki technologii wydruku 3D.

Tętniak piersiowo-brzuszny występuje na szczęście rzadziej niż zwykły tętniak aorty brzusznej, ale jest trudny w leczeniu, ponieważ znajduje się na pograniczu klatki piersiowej i jamy brzusznej. Na tym odcinku odchodzą ważne naczynia krwionośne do nerek i jelit. Kiedyś możliwe było tylko leczenie operacyjne takich chorób, ale śmiertelność przy takim postępowaniu była i jest nadal bardzo wysoka.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.