Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych wreszcie zostali docenieni. Prezydent podpisał ustawę
Pod koniec grudnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Dzięki nowym przepisom druhowie ochotnicy skorzystają z dodatkowych przywilejów m.in. dodatku ratowniczego czy możliwości bezpłatnego odbycia kursu na prawo jazdy kategorii C.
Ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków ochotników, którzy do tej pory za swoją służbę, mogli jedynie liczyć na niewielki ekwiwalent wypłacany przez samorządy i wdzięczność lokalnej społeczności. Teraz to się zmieniło.
Druhowie OSP, którzy przejdą na emeryturę otrzymają świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane z budżetu państwa, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. Aby je otrzymać, należy, przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych.
Jednym z głównych inicjatorów docenienia przez państwo strażaków ochotników jest poseł Zbigniew Chmielowiec Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków
- Ustawa, która weszła w życie była bardzo długo oczekiwana przez środowisko strażaków ochotników. W przeszłości było kilka nieudanych prób uregulowania tych kwestii. Dopiero obecnej ekipie rządzącej się to udało. Nie ulega wątpliwości, że należy docenić poświęcenie i zaangażowanie każdego strażaka, który obecnie lub w przeszłości brał udział w akcjach ratowniczo gaśniczych broniąc życia, zdrowia i dobytku ludzkiego – mówi poseł Zbigniew Chmielowiec.
Pozostałe rozwiązania, zawarte w ustawie to m.in.: wzmocnienie ochrony prawnej druhów-ochotników oraz wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która pozwoli na korzystanie ze zniżek. Wprowadzenie nowych odznaczeń, darmowych kursów i szkoleń. Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych reguluje również kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin, w sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Stosowne świadczenia będzie mógł również otrzymać strażak ratownik OSP, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu lub poniesie szkodę w mieniu w drodze do siedziby OSP, po zaalarmowaniu przez stanowisko kierowania PSP.
- Cieszę, się że w końcu rządzący docenili naszą działalność. Wiadomo, że w straży działałem i działam aby nieść pomoc potrzebującym a nie dla pieniędzy. Trzeba jednak przyznać, że świadczenia ratownicze to miły gest w stosunku do druhów, którzy wiele lat służyli w OSP – mówi Stanisław Krok strażak służący już 50 lat w OSP Rzeszów-Budziwój.
Na Podkarpaciu zarejestrowanych jest ponad 55 tys. członków OSP w tym około 5 tys. kobiet. Z tej grupy blisko 20 tys. posiada uprawnienia ratowniczo –gaśnicze, co oznacza, że może brać udział w działaniach bojowych. Z danych ZWOSP wynika, że w 2020 roku w 34 tys. zdarzeń uczestniczyło ogółem 159 tys. druhów OSP.