Dom w odpowiedzi na społeczne potrzeby w Golubiu-Dobrzyniu
W Golubiu-Dobrzynniu uroczyście otwarto nową placówkę - Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych niepełnosprawnych.
Na potrzeby ŚDD został zaadaptowany biurowiec przy ul. Koppa w Golubiu-Dobrzyniu. Modernizacja budynku pochłonęła około 680 tys. zł. Dotacja wyniosła aż 581 tys. zł.
W dawnym biurowcu
Placówka jest przeznaczona dla dorosłych osób niepełnosprawnych oraz z zaburzeniami psychicznymi. Została kompleksowo wyposażona. Dzięki temu powstało miejsce do spędzania czas oraz terapii. Powstały też nowe miejsca pracy.
Wstęga przecięta
Na uroczystym otwarciu pojawiła się m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, władze powiatu, a także Aleksandra Bogdańska - kierownik nowej placówki wraz z pracownikami, uczestnikami oraz ich rodzicami i opiekunami. Obecni byli też szefowie powiatowych jednostek, które współpracują z ŚDS.
Odczytano list Elżbiety Rafalskiej - ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ks. Jarosław Korniak poświecił placówkę, a starosta Andrzej Okruciński opowiedział o drodze do jej powstania i dziękował przedstawicielkom ministerstwa i Urzędu Wojewódzkiego. - Jestem wdzięczny Paniom za chęć rozmowy i współpracy z samorządem powiatowym, za fachową i merytoryczną pomoc od samego początku realizacji przedsięwzięcia jakim była adaptacja i wyposażenie pomieszczeń dla potrzeb Powiatowego Środowiskowego Domu samopomocy w Golubiu-Dobrzyniu - mówił starosta.
Potrzeby rodziców
- Inicjatywa związana z potrzebą uruchomienia, nowego Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy wypłynęła od rodziców i opiekunów uczestników. Mając świadomość zagrożenia związanego z utratą wiadomości i umiejętności nabytych przez te młode osoby podczas nauki w Zespole Szkół Nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu lub w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wielgiem, priorytetowym zadaniem dla władz samorządu powiatowego było stworzenie miejsc, w którym ci 24-latkowie z orzeczoną niepełnosprawnością, mogą kontynuować i rozwijać swoje umiejętności pozwalające na aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie. Władze samorządu powiatowego, dokładać będą wszelkich starań, aby Dom rozwijał się i funkcjonował zgodnie z koncepcją pracy, a także był miejscem, do którego uczestnicy przychodzić będą z radością i z korzyścią dla własnego, osobowego rozwoju - dodaje Andrzej Okruciński.
Z występami
Podczas uroczystości uczestnicy placówki zaprezentowali przygotowany na tą okoliczność występ artystyczny. Było także symboliczne przecięcie wstęgi oraz zwiedzanie placówki. Uczestnicy w ramach podziękowań wręczyli zaproszonym gościom ręcznie robione upominki.