Materiał informacyjny Narodowego Instytutu Fryderyka Chopin

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli Fot. fot. M. Czechowicz/ NIFC
Materiał informacyjny Narodowego Instytutu Fryderyka Chopin

Położony w pobliżu Sochaczewa Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli od wielu lat stanowi najsłynniejsze miejsce kultu polskiego kompozytora. Historyczna oficyna jest jedynym obiektem pamiętającym czasy, gdy w jej wnętrzach mieszkała rodzina Chopinów. Budynek otoczony jest wspaniałym parkiem, który powstał w latach 30. XX wieku i po gruntownej rewaloryzacji w 2010 roku odzyskał swój niepowtarzalny charakter, stając się urokliwym miejscem odpoczynku.

W Żelazowej Woli w 1810 przyszedł na świat Fryderyk Chopin, najwybitniejszy polski kompozytor, tutaj również poznali się i pobrali rodzice Fryderyka, Mikołaj Chopin i Justyna Krzyżanowska. Mikołaj był guwernerem dzieci hrabiów Skarbków, właścicieli majątku, Justyna jako zubożała szlachcianka rezydowała we dworze. Po ślubie Chopinowie zamieszkali w oficynie dworskiej, skromnym budynku o charakterze gospodarczo-mieszkalnym. Kilka miesięcy po urodzinach Fryderyka rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie kompozytor spędził pierwszą połowę życia. Żelazowa Wola pozostała miejscem ich letnich i świątecznych wyjazdów.

Pod koniec XIX wieku pojawił się pomysł założenia muzeum w miejscu urodzenia Chopina, jednak zabytkową oficynę wykupiono dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W latach 30. XX wieku wyremontowano zaniedbany budynek, nadając mu cechy dworu polskiego poprzez dobudowanie ganku kolumnowego. Wokół powstał unikatowy park-pomnik poświęcony Fryderykowi Chopinowi, zaliczający się do czołowych realizacji prezentujących modernistyczne tendencje w projektowaniu ogrodów w Polsce.

Obecnie Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli jest prężnie działającym ośrodkiem kultury i edukacji o bogatej ofercie wystawienniczej, koncertowej i edukacyjnej. Odwiedziny w Żelazowej Woli są wspaniałą okazją, aby wysłuchać dzieł Chopina w wykonaniu najwybitniejszych pianistów, a także zwiedzić wystawę stałą i czasową oraz uczestniczyć w zajęciach artystycznych i przyrodniczych przygotowanych dla dzieci i dorosłych.

Scenariusz ekspozycji znajdującej się we wnętrzach chopinowskiej oficyny, został przygotowany w oparciu o najnowsze badania nad dziejami Żelazowej Woli. Narracja wystawy skupia się na historii rodziny kompozytora i jej relacjach z właścicielami majątku, rodziną Skarbków oraz na historii założenia Muzeum. Ważnym elementem ekspozycji są obiekty oryginalne, wśród nich pamiątki rodzinne Chopinów. Tematyka, organizowanych każdego roku wystaw czasowych, związana jest z życiem, twórczością i wykonawstwem muzyki Chopina, jego inspirującym wpływem na inne dziedziny sztuk pięknych oraz dziejami miejsca urodzenia kompozytora.

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Odwiedzający Muzeum mają szansę usłyszeć utwory Chopina, wykonywane wprost z pokoju, w którym przyszedł na świat kompozytor. W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 oraz 15.00 odbywają się Recitale w wykonaniu najwybitniejszych polskich i zagranicznych pianistów. Istnieje też możliwość zorganizowania koncertów fortepianowych na zlecenie osób prywatnych, biur podróży i innych instytucji.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli funkcjonuje również jako miejsce intensywnej działalności edukacyjnej. Przez cały rok na terenie obiektu odbywają się wydarzenia kierowane do wszystkich grup wiekowych. Dorośli mogą wziąć udział w cyklicznych koncertach edukacyjnych, seminariach, czy wykładach, nie brakuje też warsztatów dedykowanych seniorom oraz osób z niepełnosprawnościami.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew
tel.: (+48 46) 863 33 00
fax.: (+48 46) 863 40 76
zelazowawola@nifc.pl

Materiał informacyjny Narodowego Instytutu Fryderyka Chopin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.