Dobra passa bydgoskiego Centrum Onkologii

Czytaj dalej
Fot. materiały Centrum Onkologii
Hanka Sowińska

Dobra passa bydgoskiego Centrum Onkologii

Hanka Sowińska

Chemia w aerozolu aplikowana bezpośrednio do jamy otrzewnej i „foliowy tunel” stosowany w leczeniu raka płuca - to nowości bydgoskiego CO.

Każde doniesienia o nowych i skutecznych metodach leczenia nowotworów budzą nadzieje u pacjentów zmagających się z rakiem.

Szansa na lepsze życie w chorobie

Ubiegły tydzień przyniósł dobre wiadomości dla osób, które walczą z rakiem jelita grubego, żołądka i jajnika. Jak już informowaliśmy, w Centrum Onkologii przeprowadzono zabieg PIPAC (dootrzewnowa chemioterapia podciśnieniowa aerozolem) u dwóch pacjentów z rozsianym rakiem żołądka.

Operacji dokonał zespół pod kierunkiem prof. dr. Wojciecha Zegarskiego, szefa oddziału klinicznego chirurgii onkologicznej CO. Przy stole operacyjnym obecny był prof. Marc Reymond, onkolog z Uniwersytetu w Tybindze, który opracował tę metodę.- Doniesienia po dotychczas wykonanych w świecie zabiegach są optymistyczne. Niektórzy pacjenci żyli dwa, trzy lata, rekordzista - cztery. Przy konwencjonalnym leczeniu przeżyliby kilka, kilkanaście miesięcy. Zmiany nowotworowe mogą się zmniejszyć, a to sprawia, że chorzy lepiej funkcjonują - mówi prof. Zegarski.

Lider w leczeniu raka układu pokarmowego

Pionierski zabieg zbiegł się z ogłoszeniem przez tygodnik „Wprost” wyników „Rankingu szpitali 2017”. Oddział kliniczny chirurgii onkologicznej CO zajął pierwsze miejsce.

- Zupełny przypadek. I wielka satysfakcja, bo jesteśmy najlepszym oddziałem leczącym nowotwory układu pokarmowego - nie kryje zadowolenia z wyników rankingu prof. Zegarski.

Pacjentów na pewno nie zabraknie. W Polsce (tak jak i w świecie) rak jelita grubego stanowi drugie (u mężczyzn) i trzecie (wśród kobiet) najczęstsze rozpoznanie onkologiczne. Jest to również jeden z najgorzej rokujących nowotworów - w kraju rak ten odpowiada za około 12 proc. zgonów. W przypadku mężczyzn umieralność z powodu raka jelita w ostatnich dekadach wrosła trzykrotnie.

To, co Polskę negatywnie wyróżnia na tle innych państw Europy, to wysoka śmiertelność właśnie w raku jelita grubego. Potwierdzenie znajdujemy m.in. w publikacji przygotowanej przez Kujawsko-Pomorski Rejestr Nowotworów (za 2014). Wtedy na raka jelita grubego zachorowało w regionie 631 mężczyzn, zmarło 382 (kobiety - 527 zachorowań, zgonów - 287).
Niepokojące są też statystyki dotyczące nowotworu żołądka: mężczyźni - 240 przypadków zachorowań i 223 zgony; kobiety - odpowiednio 240 i 107.

Lobektomia poprawia komfort pacjenta

Liderem śmiertelnej listy pozostaje rak płuca i oskrzela. W 2014 r. w regionie ten nowotwór zdiagnozowano u 1 073 panów; zmarło 1 006. U kobiet odnotowano 594 zachorowania i 476 zgonów.

W najnowszym magazynie „OnkoMed” (pismo wydawane przez bydgoskie CO) dr n. med. Przemysław Bławat z oddziału klinicznego chirurgii klatki piersiowej i nowotworów opisuje małoinwazyjną technikę leczenia guzów płuc i klatki piersiowej pod nazwą VATS - lobektomia.

Ma ona tę przewagę nad operacją „otwartą”, że zamiast wykonywania dużego cięcia z boku klatki piersiowej i rozwierania przestrzeni międzyżebrowej robi się kilkucentymetrowe nacięcia, przez które - po złożeniu tzw. tunelu foliowego - wprowadzane są narzędzia torakoskopowe.

Zaletą tej metody jest mniejszy uraz pooperacyjny, mniej dolegliwości bólowych, wyeliminowanie silnych leków przeciwbólowych, szybsza rekonwalescencja i szybszy wypis ze szpitala. Tej metody nie stosuje się przy wycinaniu dużych guzów (powyżej 6 cm).

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.