Dieta wspomoże płodność
Zespół policystycznych jajników to problem co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym.
Zespół PCOS - w różnych fazach życia - może mieć inne, kliniczne objawy: w dzieciństwie może być przyczyną przedwczesnego dojrzewania, w okresie młodzieńczym powoduje zaburzenia miesiączkowania i hirsutyzm (nadmierne owłosienie ciała kobiety), w wieku dorosłym powoduje zaburzenia miesiączkowania, bezpłodność, otyłość, hirsutyzm, w wieku podeszłym zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy.
Beata Ślebzak-Cebula, dietetyk kliniczny z poznańskiej Helse Clinic mówi, że u kobiet dorosłych w zespole policystycznych jajników charakterystyczne objawy kliniczne obejmują zaburzenia miesiączkowania związane z zaburzeniami owulacji, bezpłodność i coraz powszechniejszy hirsutyzm. U części pacjentek stwierdza się także: insulinioporność i nadmiar leptyny, białka wydzielanego przez komórki tłuszczowe. PCOS niesie za sobą liczne schorzenia wtórne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, hiperlipidemia i choroby serca. Dlatego, poza leczeniem hormonalnym istotną rolę w przywróceniu równowagi organizmu ma właściwa dieta, dostosowana także do innych schorzeń i dolegliwości.
Węglowodany - najważniejsze w diecie
Węglowodany mają najistotniejszy wpływ na poziom glukozy w krwi. Węglowodany łatwo przyswajalne (o wysokim indeksie glikemicznym) takie jak: ryż, makaron, białe pieczywo, słodycze, słodzone płatki śniadaniowe, cukier, dosładzane napoje, powodują zaburzenia równowagi hormonów, odpowiedzialnych za płodność. - Produkty o wysokim indeksie glikemicznym blokują wytwarzanie SHBG czyli białka wiążącego hormony płciowe, w efekcie we krwi zaczynają dominować głównie hormony androgenowe, co skutkuje hirsutyzmem, trądzikiem, zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i niepłodnością - tłumaczy Beata Ślebzak-Cebula.
Według badań mięso czerwone i drobiowe może przyczynić się do niepłodności
A co z białkiem?
Okazuje się, że kobiety spożywające duże ilości białka zwierzęcego, a małe roślinnego, mają większe predyspozycje do wystąpienia niepłodności. Ponadto, badania dowodzą, że białko zwierzęce w postaci ryb lub jaj nie ma wpływu na owulacje, ale mięso czerwone i drobiowe może przyczynić się do niepłodności. - Odtłuszczone produkty mleczne nie są korzystne dla kobiet z PCOS, mimo iż wydawałoby się, że ze względu na nadwagę i otyłość często występującą wśród kobiet z tym schorzeniem będą one wskazane w diecie - mówi Beata Ślebzak-Cebula. I wyjaśnia: - Produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu podczas procesów technologicznych, którym są poddawane zostają zmienione pod względem zawartości hormonów. Wzrasta w nich też poziom hormonów androgenowych, kosztem żeńskich hormonów płciowych.
Tłuszcze - na tak i na nie
- Kobiety z PCOS powinny szczególnie w swojej diecie uwzględnić oliwę z oliwek, olej rzepakowy i margaryny miękkie, które zawierają w swoim składzie jednonienasycone kwasy tłuszczowe - wymienia dietetyk. Potrawy spożywane przez kobiety z PCOS powinny być głównie gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w folii lub pergaminie i duszone bez dodatku tłuszczu. - Zupy i gorące sosy nie powinny zawierać zasmażek, śmietany, nie powinny być też przygotowane na wywarach tłustych mięs - mówi B. Ślebzak-Cebula. - Warzywa i owoce zaleca się głównie w formie surowej - jako sałatki i surówki - ze względu na zawartą w nich dużą ilość błonnika i witamin. Tych ostatnich których owoce i warzywa zawierają najwięcej w formie nieprzetworzonej.
Autor: Katarzyna Sklepik
Witaminy i minerały ważne dla zdrowia kobiety
W terapii zespołu policystycznych jajników ważną rolę odgrywają witaminy i minerały. Warto je suplementować.
- Witamina A - blokuje powstawanie zakażeń dróg moczowych, dróg rodnych, skóry oraz zapobiega rogowaceniu skóry. Ma znaczenie w procesach rozrodu wpływając na rozwój łożyska, a także na wzrost zarodka i jego poprawny rozwój.
- Witamina B12 (kobalamina) - uczestniczy w tworzeniu DNA wraz z kwasem foliowym, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe zagnieżdżenie zarodka. Z kolei niedostateczne stężenie witaminy B12 może grozić niemożnością zajścia w ciążę lub poronieniem.
- Witamina D ma działanie hormonalne, oddziałuje na płodność.
- Witamina E - niedobory tej witaminy wiążą się z nieprawidłowymi owulacjami. Bierze też udział w procesach rozrodu.
- Kwas foliowy - odpowiednia jego ilość redukuje możliwość wystąpienia wad cewy nerwowej u dzieci i minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia nieregularnych owulacji.