Dafne będzie się pluskać w parku nad jeziorem Trzesieckim
Rzeźba mitycznej Dafne ma tego lata ozdobić fontannę w ogrodzie różanym szczecineckiego parku.
Projekt autorstwa szczecineckiej rzeźbiarki Katarzyny Lipeckiej jest obecnie ostatecznie uzgadniany z ratuszem.
- Sama rzeźba ma stanąć w parku róż, w okolicach rzeczki - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza w Szczecinku.
- Obecnie przygotowywany jest projekt wykonania niecki basenowej wraz ze wszystkimi niezbędnymi podłączeniami. Rzeźba kosztować będzie 90 tysięcy złotych.
Cały projekt ma być gotowy do końca sierpnia i jeszcze tego lata ucieszyć oczy mieszkańców Szczecinka i przyjezdnych. Zgodnie z założeniem postacią uwiecznioną w kamieniu i brązie ma być Dafne, nimfa znana z mitologii starożytnych Greków. Jest symbolem niedostępnej miłości, bo boski ojciec na jej prośbę zamienił ją w drzewo, gdy nie mogła znieść zalotów zakochanego Apolla.
Dafne ma związki ze Szczecinkiem. Nimfa inspirowała w przeszłości artystów, nie tylko rzeźbiarzy i malarzy, ale i kompozytorów. Według jednej z legend miejskich niemiecki kompozytor Ryszard Strauss miał gościć w Szczecinku latem 1934 roku i „pod wpływem srebrzystego światła latarni gazowej odbijającego się w falach Niezdobnej” - jak to opisał Jerzy Dudź - skomponował jednoaktową operę „Daphne”.
Katarzyna Lipecka pochodzi ze Szczecinka, a studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni profesor Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. W 2009 roku zrobiła aneks z rzeźby u profesora Józefa Murzyna.
W roku 2015 roku rzeźba „Ananke” została przyjęta do European Museum of Modern Art w Barcelonie. Jej prace można też zobaczyć w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.Zgodnie z zamysłem artystki zupełnie nowa fontanna ma nawiązywać do stylu secesyjnego.
Katarzyna Lipecka od 25 stycznia do 13 lutego przebywała na indywidualnym pobycie twórczym w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie stworzyła w glinie postać Dafne, która następnie powstanie w brązie i kamieniu - czytamy na stronie CRP.
Osoba z branży artystycznej mówi, że 90 tysięcy złotych to niewygórowana kwota za powstanie takiej rzeźby, biorąc pod uwagę koszty materiału i samego odlewu.