Cud lubelski z 1949 r. Nowe, nieznane fakty i dokumenty

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Maciej Wijatkowski

Cud lubelski z 1949 r. Nowe, nieznane fakty i dokumenty

Maciej Wijatkowski

Minęło 70 lat od „Cudu w Lublinie”, pojawienia się krwawych łez na obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej w lubelskiej katedrze. Mistyczne przeżycie dla wierzących stało się policzkiem dla komunistów utrwalających nową władzę i pretekstem do represji.

3 lipca 1947 roku nie był może sam w sobie dniem szczególnym, choć też nie całkiem zwyczajnym, zwłaszcza dla wiernych kościoła katolickiego. Ledwie cztery dni wcześniej sakrę biskupią otrzymał ks. Piotr Kałwa i został mianowany biskupem lubelskim. Był to też dzień odnowienia aktu poświęcenia diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi, dlatego w katedrze lubelskiej zaczęli zbierać się wierni. Gromadzili się głównie przed bocznym ołtarzem, gdzie umieszczona była kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Wijatkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.