Co ze szczepionką na koronawirusa? Kiedy możemy się jej spodziewać? Odpowiedzi m.in. na te pytania udziela ekspert

Czytaj dalej
Fot. Karol Makurat
Jakub Kłyszejko

Co ze szczepionką na koronawirusa? Kiedy możemy się jej spodziewać? Odpowiedzi m.in. na te pytania udziela ekspert

Jakub Kłyszejko

Dlaczego również w dobie pandemii Covid 19 tak istotne znaczenie mają szczepienia przeciwko meningokokom, pneumokokom, grypie, krztuścowi czy odrze? Kiedy możemy spodziewać się szczepionkowej ochrony przed zakażeniem koronawirusem? Odpowiedzi na te pytania udzieliła dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Kiedy jest realna szansa na szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2? 

- Stworzenie nowej, bezpiecznej i skutecznej szczepionki wymaga dziesięć i więcej lat. Prace nad szczepionką przeciw COVID-19 są wyjątkowe, bo prowadzone na niespotykaną dotąd skalę. Obecnie na świecie sprawdzanych jest ponad 140 różnych potencjalnych preparatów szczepionkowych, wśród nich już kilkanaście na etapie badań klinicznych na ludziach. W tej grupie najbardziej zaawansowane są prace nad trzema produktami, z których dla jednego rozpoczęto już badania trzeciej fazy klinicznej. Właśnie na tym najbardziej zaawansowanym etapie badań, w dużych grupach, nawet kilku czy kilkunastu tysięcy osób, wiele szczepionek wypada z gry. W przypadku szczepionki przeciw COVID-19, ze względu na skalę prowadzonych badań, szansa powodzenia jest większa.

Czym charakteryzuje się ten najbardziej zaawansowany preparat?
- Opiera się na wektorze – niereplikującym się adenowirusie zwierzęcym – do którego wstawiono materiał genetyczny kodujący białko S nowego koronawirusa. Dzięki temu osoba, której podaje się taką szczepionkę, zaczyna produkować to białko, co pobudza jej układ odpornościowy m.in. do wytwarzania przeciwciał. Dopóki jednak nie poznamy wyników wszystkich badań klinicznych, trudno mówić o dokładnej dacie dostępności szczepionki dla pacjenta.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jakub Kłyszejko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.