Materiał Informacyjny O2 Zakątek

Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?
Materiał Informacyjny O2 Zakątek

Człowiek jest w stanie przeżyć bez tlenu zaledwie 3 minuty. Nic dziwnego, że kiedy jego poziom w ludzkim organizmie maleje, zaczynamy źle się czuć i nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Celem terapii hiperbarycznej jest dotlenienie organizmu w bardziej efektywny sposób. Jest to możliwe dzięki specjalnemu pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna i związane z nią wyjątkowe warunki.

Jak działa komora hiperbaryczna? Przede wszystkim panuje w niej odpowiednio wysokie ciśnienie (wyższe od atmosferycznego), które niweluje fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek. To umożliwia dostarczenie komórkom znacznie większych dawek tlenu, co pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Pacjent w komorze oddycha przez maskę z tlenem.
HBOT - "z and. Hyperbaric Oxygen Treatment" terapia tlenem hiperbarycznym inaczej terapia hiperbaryczna.
Podstawowa definicja terapii hiperbarycznej podana jest w „Europejskim Kodeksie Dobrej Praktyki w Terapii Tlenem Hiperbarycznym”. Według tego dokumentu terapia hiperbaryczna jest metodą leczenia chorób i urazów w komorze hiperbarycznej wykorzystującą ciśnienie
wyższe niż atmosferyczne.

Terapia tlenem hiperbarycznym polega na oddychaniu (wentylacji pacjenta) tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia niż panujące lokalnie. Umożliwia znaczne zwiększenie rozpuszczalności tlenu we krwi. W warunkach podwyższonego ciśnienia zawartość tlenu w organizmie znacząco wzrasta, między innymi dlatego, że jest nie tylko przenoszony przez hemoglobinę, ale także wzrasta jego rozpuszczalność w osoczu.
Ciśnienie pod wpływem, którego znajduje się pacjent podczas terapii jest sumą ciśnień atmosferycznego i panującego w komorze. Ciśnienie to jest wyrażane w atmosferach absolutnych (ATA). Obecnie zaleca się, aby ciśnienia stosowane w terapii hiperbarycznej nie były niższe niż 1,4 ATA. Stosowane ciśnienia zależą od leczonego schorzenia, oczekiwanych efektów oraz indywidualnych predyspozycji i wymagań pacjenta. Powyżej wskazanego ciśnienia terapia jest wystarczająco skuteczna i bezpieczna. Zwykle pojedynczy zabieg trwa od 40 – 90 min. W tym czasie pacjent przebywa w komorze wypełnionej tlenem lub powietrzem oddychając za pomocą maski czystym tlenem.

Podstawy fizyczne

Aby zrozumieć działanie lecznicze terapii hiperbarycznej należy poznać pojęcie tlenu, jego działanie na organizm oraz prawa fizyki rządzące jego migracją. Tlen jest pierwiastkiem chemicznym z grupy tlenowców. Występuje w stanie wolnym w postaci cząstek dwuatomowych O2 oraz w postaci ozonu O3. Tlen jest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Stanowi prawie 21 % objętości powietrza atmosferycznego. Dla organizmów żywych tlen jest niezbędny do przeprowadzania podstawowych procesów metabolicznych. Komórki ludzkie bez dostępu do tlenu nie mogą się rozwijać i giną. Jest ważnym makroelementem w organizmie ludzkim. Wchodzi w skład między innymi węglowodanów, białek, wody czy tłuszczów.

Podstawowym sposobem dostarczania tlenu do komórek w organizmie ludzkim jest wymiana gazowa, zachodząca głównie w układzie oddechowym człowieka i w niewielkim stopniu przez skórę. Wymiana gazowa zachodząca w płucach i komórkach oparta jest na zjawisku dyfuzji. Dyfuzja polega na wzajemnym przenikaniu się cząsteczek jednego gazu pomiędzy cząsteczki drugiego. Podstawowym czynnikiem wpływającym na szybkość dyfuzji jest różnica stężeń gazów inaczej mówiąc ciśnienie cząsteczkowe (parcjalne). Im większa jest różnica ciśnień cząsteczkowych gazów między dwoma ośrodkami tym dyfuzja zachodzi szybciej.

Ciśnienie parcjalne tlenu w powietrzu wynosi 21% ciśnienia atmosferycznego (wynika to z składu powietrza). W układzie oddechowym dyfuzja zachodzi w płucach. Cząsteczki tlenu dyfundują przez barierę pęcherzykowo – włośniczkową pomiędzy środowiskiem gazowym pęcherzyków płucnych a środowiskiem płynnym krwi. Podobnie zachodzi to zjawisko dla skóry, cząsteczki tlenu dyfundują z powietrza atmosferycznego do komórek skóry.

Jak wynika z badań klinicznych ilość rozpuszczanego tlenu w osoczu w warunkach ciśnienia atmosferycznego wynosi w granicach 3 ml w 1 litrze krwi już podczas oddychania 100% tlenem ilość ta wzrasta do 20 ml na 1 litr krwi, a oddychanie 100% tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia zwiększa tą wartość nawet do 50 ml na 1 litr krwi.

ISTOTA TERAPII HIPERBARYCZNEJ

Podstawowym skutkiem terapii jest zwiększenie ilości tlenu w organizmie a także:
- zwiększenie dopływ tlenu do uszkodzonego obszaru
- poprawienie ukrwienia w obszarze uszkodzonym poprzez zwężenie naczyń centralnych a zwiększenie przepływu przez tkanki uszkodzone
- zmniejszenie obrzęku uszkodzonych tkanek
- hamowanie namnażania się bakterii i zwiększa skuteczność antybiotykoterapii
- aktywacja neoangiogenezy
- namnażanie komórek skóry właściwej i zwiększenie produkcji kolagenu
- wzrost aktywności przeciwbakteryjnej
- zwiększenie aktywności osteoblastów i osteoklastów
- zmniejszenie okresu półtrwania karboksyhemoglobin
- zmniejszenie objętości pęcherzyków gazu we krwi.
Do podstawowych korzyści płynących ze stosowania tlenoterapii hiperbarycznej należą:
- natlenianie tkanek,
- zmniejszanie obrzęków,
- stymulacja rozwoju komórek.

Jak wynika z praktyki, oddychania tlenem pod zwiększonym ciśnieniem powoduje m.in.:
•spadek przepływu krwi w tkankach niezmienionych chorobowo - wazokonstrykcja - przekierowanie strumienia tlenu z miejsc zdrowych do patologicznych tzw. efekt Robin Hooda;
•zatrzymanie rozwój bakterii beztlenowych;
•spadek niedotlenienia (natlenienie), szybkie wypłukiwanie tlenku węgla i cyjanków z hemoglobiny;
•zmniejszenie obrzęków w tkankach niedotlenionych;
•redukcję adhezji neutrofilii na ścianach naczyń - redukcja uszkodzeń śródbłonka
•migrację makrofagów do miejsc uszkodzonych;
•poliferację fibroblastów (duże znaczenie regulacyjne w procesie tworzenia blizn pooparzeniowych);
•wzmożone naskórkowanie w obrębie ran;
•wzmocnienie struktury tkanek;
•pobudzenie komórek układu odpornościowego

NA CZYM POLEGA ZABIEG

Przed wejściem do komory hiperbarycznej pacjenci otrzymują specjalne maski tlenowe oraz ubrania 100% bawełny.

Zabieg składa się z trzech etapów:
•Kompresji, czyli sprężenia, polegającego na wypełnieniu komory powietrzem, podawanym pod ciśnieniem (większym niż atmosferyczne). Sprężeniu towarzyszy charakterystyczny dźwięk (szum powietrza) oraz wzrost temperatury wewnątrz komory. W trakcie sprężania osoba znajdująca się wewnątrz musi wyrównywać ciśnienie np. w uszach, stosując się do zaleceń personelu. Etap ten trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od dobranego ciśnienia terapeutycznego (tabeli terapeutycznej)
•Pobyt pacjenta w warunkach zwiększonego ciśnienia, w trakcie którego pacjent, przez specjalną maskę, oddycha tlenem dostarczanym z koncentratorów tlenu. Tutaj warto zaznaczyć, iż maski muszą być odpowiednio szczelne dlatego wykorzystuje się specjalny rodzaj masek, które zapewniają, że pacjent oddycha praktycznie 100% tlenem (stosowanie wąsów oddechowych, „mikrofonów”, nieodpowiednich masek jest błędne ponieważ pacjent oddycha wtedy nieokreśloną mieszkanką powietrza z tlenem, np. tylko 30 % tlenu – co niweluje skuteczność tej terapii). Etap ten trwa od 60 do 90 minut w zależności od tabeli terapeutycznej.
•Dekompresja, czyli rozprężenie polegająca na stopniowym zmniejszaniu ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego. Dekompresji towarzyszy charakterystyczny dźwięk (podobny jak podczas sprężania) oraz obniżenie temperatury powietrza wewnątrz komory.

Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie w zależności od schorzenia i oczekiwanych efektów.

Jak się przygotować do zabiegu?

Terapia hiperbaryczna jest nieinwazyjną i skuteczna metodą leczenia wielu dolegliwości – na dodatek nie wymaga wielu przygotowań. Zaleca się:
•Nie spożywać obfitych posiłków na 2-3 godziny przed zabiegiem,
•W dniu zabiegu nie spożywać napojów alkoholowych,
•Przed zabiegiem nie spożywać napojów gazowanych,
•nie palić wyrobów nikotynowych minimum 3-4 godziny przed zabiegiem,
•nie korzystać z komory w przypadku wykonania zabiegów pedicure, manicure lub farbowania włosów do 24 h wcześniej,
•zmyć z twarzy i dekoltu makijaż.

Wskazania

1)rekonwalescencja po przebyciu COVID-19
2)Poprawa wydolności organizmu dla sportowców
3)Przyspieszenie rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych
4)Przyśpieszenie gojenia ran i oparzeń
5)depresja
6)stopa cukrzycowa
7)Schorzenia neurologiczne
8)borelioza
9)autyzm
10)przeciwdziałanie starzeniu
11)schorzenia kardiologiczne
12)Reumatyzm
13)Choroby skóry
14)Migrena
15)Pomoc przy walce z uporczywym kaszlem,
16)Schorzenia pulmonologiczne i laryngologiczne
17)smog

Dlaczego my?

Nasz gabinet dysponuje nowoczesną twardą komorą hiperbaryczną OxyLife 1.5 ATA niemieckiej firmy QxyHelp GmbH. Charakteryzuje się ona przestronnym i wygodnym wnętrzem , które umożliwia przeprowadzanie zabiegów dla osób o dowolnym wzroście i wadze do 160 kg. Wnętrze komory pokryte jest antybakteryjnym materiałem, natomiast materac i poduszka wykonane są z żywicy z pętelkami (materiał w 95% składający się z powietrza) zapewniającej odpowiednią wentylację komory. Układ sterowania pozwala na regulację tempa kompresji oraz dekompresji w celu ich dopasowania do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nasza komora współpracuje z dwoma koncentratorami tlenu. Z każdego z nich można uzyskać 10 l/min tlenu o czystości medycznej.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych Gości gabinet wyposażony został w przepływową lampę UV, która non-stop filtruje i sterylizuje powietrze z bakterii i wirusów. Posiadamy również własny ozonator, który wykorzystujemy do regularnej dezynfekcji i odświeżania wnętrza komory.

Materiał Informacyjny O2 Zakątek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.