Co należy się poszkodowanemu w wypadku z polisy OC
Jakie wydatki zostaną pokryte z OC? Osoba poszkodowana może dochodzić odszkodowania za straty materialne i zadośćuczynienia za krzywdę.
Szkody osobowe to takie, kiedy poszkodowany został człowiek, np. gdy w wypadku są ranni albo zabici. Przepisy nakładają na sprawcę obowiązek naprawienia szkód, a jeśli a on ubezpieczenie OC - a posiadacz samochodu, jak wiadomo, ma obowiązek takie ubezpieczenie kupić - to wypłatą odszkodowania zajmuje się ubezpieczyciel.
Osoba poszkodowana w wypadku może więc zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy nie tylko o zwrot kosztów naprawy pojazdu, ale też o rekompensatę wydatków związanych z utratą zdrowia. Katalog świadczeń przysługujących poszkodowanym jest szeroki i w zależności od danego stanu faktycznego może obejmować:
- zwrot wszelkich wydatków związanych z wypadkiem, czyli kosztów leczenia i rehabilitacji, lepszego odżywiania poszkodowanego, opieki, transportu, adaptacji mieszkania czy przygotowania go do wykonywania nowego zawodu;
- rentę uzupełniającą, która ma stanowić wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez niego po wypadku, o ile poszkodowanemu spały dochody z powodu wypadku;
- jednorazowe odszkodowanie (tzw. kapitalizacja renty), gdy poszkodowany w następstwie wypadku stał się inwalidą, a jednorazowe świadczenie umożliwi mu wykonywanie innego zawodu czy też rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej;
- rentę na zwiększone potrzeby, która polega na zapewnieniu poszkodowanemu w wypadku pieniędzy potrzebnych do poprawy stanu jego stanu zdrowia, a związanych z jego leczeniem i rehabilitacją, lepszym odżywianiem oraz sprawowaną nad nim opieką;
- zwrot utraconych zarobków w razie krótszych okresów niepełnosprawności skutkujących niemożnością zarabiania pieniędzy w dotychczasowy sposób.
Oprócz świadczeń związanych ze stratami materialnymi poszkodowany może żądać zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, które jest świadczeniem jednorazowym, pieniężnym i mającym stanowić sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego.
Zadośćuczynienia mogą także żądać bliscy śmiertelnej ofiary wypadku. Świadczenie to nie oznacza płacenia za śmierć człowieka, gdyż tego nie da się w żaden sposób zrekompensować, ale ma zadośćuczynić za wyrządzoną krzywdę, która wiąże się z takimi aspektami, jak naruszenie życiowej równowagi, ból czy załamanie życia po śmierci osoby bliskiej. Zadośćuczynienie nie jest zależne od pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej.
Regina Skibińska