Cementownie w Opolu. Jak miasto „walczyło” z groźnym pyłem

Czytaj dalej
Fot. Leonard Olejnik
Artur Janowski

Cementownie w Opolu. Jak miasto „walczyło” z groźnym pyłem

Artur Janowski

W 1968 roku mieszkańcy stolicy regionu też skarżyli się na brudne powietrze. Problemem nie był jednak smog, ale szary pył z kominów cementowni. To przez nie Opole było jednym z najbardziej zapylonych miast w Polsce.

Obecnie w mieście działa tylko cementownia Odra. W 1968 r. funkcjonowały jeszcze zakłady Piast, Groszowice i Bolko. Producentów cementu – ale tym samym i pyłu – nie brakowało.

– Bywały dni, że pył można było zbierać szufelką z balkonu – opowiada Andrzej Hamada, miłośnik historii Opola, który przez wiele lat mieszkał w sąsiedztwie cementowni Piast. - Wtedy pył był czymś tak oczywistym jak śnieg zimą. Nie znaczy to jednak, że ludzie spokojnie go znosili.

  • Dziś problemem w Opolu jest smog, przed laty był groźny pył z cementowni.
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Artur Janowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.