Bydgoszcz jedną z najciekawszych lokalizacji dla biznesu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Bydgoszcz jedną z najciekawszych lokalizacji dla biznesu

Sławomir Bobbe

Bydgoszcz, jak pokazują najnowsze raporty, jest jedną z najlepszych lokalizacji dla sektora BSS (nowoczesnych usług dla biznesu) w naszym kraju. Ciągle jednak musimy gonić czołówkę. Co na to wpływa?

W raporcie "Rynek biurowy w Polsce – alternatywne lokalizacje dla najemców z sektora BSS" firma Cushman & Wakefield przeanalizowała Bydgoszcz m.in. pod kątem dostępności powierzchni biurowej, wysokości czynszów czy wskaźnika pustostanów. Wyniki są bardzie niż obiecujące.

- Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu nie pozostał bez odzewu deweloperów powierzchni biurowych. W ostatnich latach lokalny rynek wzbogacił się o ponad 30 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w najwyższym standardzie, doskonale ulokowanej w centrum miasta, z dostępem do komunikacji publicznej i licznych udogodnień w postaci zaplecza gastronomicznego czy usługowego w bezpośrednim sąsiedztwie – mówi Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Bydgoszcz w raporcie znalazła się obok takich miast jak Toruń, Radom, Opole, Elbląg, Bielsko-Biała czy Olsztyn, a więc ośrodków o dużo mniejszym potencjale niż nasze miasto. Tymczasem raport stwierdza, że zaledwie 10 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze usług wspólnych to osoby pracujące w firmach mających swoje siedziby poza dziewięcioma głównymi rynkami. Te 9 głównych rynków to oczywiście Warszawa, a także Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Lublin oraz Szczecin. Jak się wydaje, nasze miasto ma ambicje, by wyjść z grona miast o znaczeniu regionalnym i wejść do top 10 największych rynków biurowych w Polsce. Liczby wskazują, że to możliwe.

Obecnie w Bydgoszczy mamy 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych (z grona 12 miast regionalnych poddanych analizie tylko Rzeszów ma więcej). "Od zaraz" dostępnych jest około 6,6 tysiąca metrów, ale w budowie znajduje się obecnie 15,1 tysiąca metrów, a w planach są inwestycje w kolejnych 40 tysięcy metrów kwadratowych.

- W budowie są dwa kolejne budynki, które zostaną oddane do użytkowania najemców – Preludium o powierzchni 5500 m kw. oraz kolejny budynek w największym parku biznesowym w mieście - Biznes Park Kraszewskiego - o powierzchni 4500 m kw. Bez wątpienia wybór przez deweloperów lokalizacji na nowe budynki, które zlokalizowane są głównie w centrum miasta, jest zasługą ciągłego rozwoju infrastruktury, zaplecza kulturalnego oraz zapewnienia najlepszych warunków do życia z zachowaniem zasady work-life balance – mówi Katarzyna Ciszewska, junior negotiator w Cushman & Wakefield.

Obserwowany rozwój tych lokalizacji jest efektem między innymi dostępności wykwalifikowanych pracowników, relatywnie dużej puli studentów i absolwentów, niższych kosztów operacyjnych oraz poprawy infrastruktury transportowej pomiędzy analizowanymi rynkami a głównymi hubami komunikacyjnymi

W najbliższych latach będziemy mogli dalej obserwować wzrost branży usług wspólnych, która w opinii Cushman & Wakefield przyspieszy wraz z przejściem większości rozwiniętych gospodarek w fazę spowolnienia lub recesji spowodowanej wybuchem światowej pandemii. Polska jest liderem regionu w zakresie obsługi sektora usług wspólnych i powinna utrzymać swoją pozycję jako pożądana lokalizacja dla firm szukających oszczędności poprzez przeniesienie części swoich procesów do tańszych lokalizacji.

Największe miasta utrzymają swoją dominującą pozycję w tym sektorze, a lokalizacje alternatywne będą rozwijać się w zależności od stopnia spełnienia oczekiwań inwestorów co do powierzchni biurowej, dostępu do wykwalifikowanych pracowników i oferty wsparcia działań proinwestycyjnych przez władze poszczególnych miast.

Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.