Bydgoscy uczniowie mieli duży apetyt na wiedzę

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Pieczyńska

Bydgoscy uczniowie mieli duży apetyt na wiedzę

Małgorzata Pieczyńska

Tłumy maturzystów, ale też uczniów młodszych klas z całego regionu odwiedziły wczoraj nasze targi edukacyjne - Akademia Wiedzy vol. IV.

Już po raz czwarty „Express Bydgoski” i „Nowości Dziennik Toruński” zaprosili młodzież do zapoznania się z bogatą ofertą lokalnych uczelni, ale i tych spoza regionu. Tradycyjnie połączyliśmy to z interesującymi wykładami i to był strzał w dziesiątkę. Przez Centrum Kongresowe Opery Nova przewinęło się bowiem ponad 1000 młodych ludzi. Tym samym pobiliśmy kolejny rekord frekwencji.

Pasje a wybór studiów

- Właśnie wysłuchałam wykładu o tym, jak efektywnie planować naukę do egzaminu dojrzałości. Był fascynujący. Co ważne, prelegentka mówiła do nas prostym językiem - mówi Ola Kacprzak, uczennica III klasy Technikum Handlowego w Bydgoszczy. - Przy okazji dowiedziałam się, że przy wyborze kierunku studiów należy zwrócić uwagę na swoje pasje oraz to, czy lubię przebywać z ludźmi.

- A my jesteśmy zachwycone wykładem o prezentacji siebie w mediach społecznościowych - oznajmiły Marcelina Kocoń i Ania Piątkowska, maturzystki z I LO w Bydgoszczy. - Dzięki temu wiemy, że na Facebooku nie powinno się zamieszczać wpisów typu „Szlachta nie pracuje” i zdjęć z imprez towarzyskich, bo to może w przyszłości odstraszyć potencjalnych pracodawców. Chciałybyśmy zostać tu dłużej, ale musimy wracać do szkoły, bo mamy sprawdzian z matematyki - dodały dziewczęta.

Przy wyborze kierunku studiów należy zwrócić uwagę na swoje pasje oraz to, czy lubię przebywać z ludźmi. Ola Kacprzak, uczennica III klasy Technikum Handlowego w Bydgoszczy

Na III piętrze Centrum Kongresowego Opery Nova ogromny ścisk. Tu swoją ofertę prezentuje 16 uczelni z Polski. Wśród nich są nie tylko przedstawiciele szkół wyższych z regionu, ale też Akademii Morskiej w Gdyni, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie czy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

- Bardzo dużo osób pyta nas, jak dostać się na Wydział Nawigacyjny - mówi Zuzanna Jałoszyńska, studentka III roku elektroautomatyki okrętowej Akademii Morskiej w Gdyni. - Padają też pytania o przedmioty, które najlepiej wybierać na rozszerzeniu na maturze, ale też o płace marynarzy. Przy okazji, przekonuję też dziewczęta, że nasza uczelnia nie jest tylko dla chłopaków, czego jestem przykładem.

Dron i drukarka 3D

Spory ruch panuje przy stoisku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Tu z bliska można zobaczyć drona czy wydrukować np. zwierzaki przy pomocy drukarki 3D. Ani chwili wytchnienia nie mają też pracownicy Działu Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy w kapeluszach z żarówkami przykuwają uwagę uczniów. - Hasło naszej kampanii rekrutacyjnej brzmi: „Oświeć się na UMK”, stąd tak oryginalne nakrycia głowy - tłumaczy Michalina Seklecka. - Wielu kandydatów nie ma jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących studiów. Ale u nas jest w czym wybierać, bo mamy ponad 100 kierunków. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Sylwia Malak, Agnieszka Laufenberg i Krystian Kisiel zachęcają do studiowania w Bydgoskiej Szkole Wyższej. - Od tego roku mamy w naszej uczelni jednolite studia magisterskie z fizjoterapii i wiele osób pyta właśnie o ten kierunek - mówi Krystian Kisiel. - Młodzież zainteresowana jest też naszymi nowościami, czyli marketingiem cyfrowym i pielęgniarstwem, co bardzo cieszy.

Przy stoisku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy spotykam maturzystki Wiktorię Pawłowską z III LO i Helenę Gardzielewską z Liceum Katolickiego. - Zapoznałyśmy się z ofertą wszystkich wystawców - mówi Wiktoria, która jeszcze nie zdecydowała, czy chce studiować psychologię, czy matematykę. - Mam pełną torbę ulotek i folderów - śmieje się. - A ja na pewno wybiorę psychologię. Pod uwagę biorę UKW, UMK w Toruniu i Uniwersytet Gdański. Dobrze, że tu przyszłyśmy, bo można było porozmawiać z przedstawicielami wielu uczelni i uzyskać sporo cennych informacji.

Z udziału w targach zadowolone były też uczennice XIII LO w Toruniu Ola Talarek i Klaudia Jabłońska. - Przyjechałyśmy z klasą. Nasza wychowawczyni nas namówiła i nie żałujemy. Szczególnie spodobał nam się wykład dotyczący wyboru ścieżki zawodowej zgodnie z zainteresowaniami. Byłyśmy tu pierwszy raz i na pewno polecimy te targi innym.

- Chciałbym zostać zawodowym żołnierzem - mówi Paweł, uczeń z Grudziądza. - Dlatego najwięcej czasu spędziłem przy stoisku Wojskowej Akademii Technicznej. Fajnie było.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.