Biblioteka musi być dla każdego. Teraz taka będzie
Niewidomi to świetni czytelnicy. Niejeden widzący mógłby się zawstydzić liczbą przeczytanych książek. W bibliotece wychodzą im naprzeciw.
Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Edycja 2015” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca.
Dla niewidomych
Projekt jest dofinansowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące.
Na podstawie umowy użyczenia placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audioczytelnikom z wadą wzroku. Biblioteka dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Larix” otrzymała bezpłatnie także pakiet cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak. Dzięki wsparciu ministra kultury czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.
Powiększą księgozbiór
Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących.
- We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku - informują pracownicy w bibliotece.
Książka mówiona to także świetna propozycja dla tych, którzy narzekają na brak wolnego czasu. Książka w wersji audio to dla nich świetne rozwiązanie. Mogą gotować, sprzątać i zajmować się innymi drobnymi czynnościami, a jednocześnie „czytać” książki.