Bibliotece stuknęło 70 lat. Zaczynamy świętowanie
Pierwsza urodzinowa impreza odbędzie się w książnicy 1 marca. Dziać się ma tu dużo, aż do maja. W ofercie propozycje dla dorosłych i dzieci.
Specjaliści alarmują, że Polacy czytają coraz mniej książek. Nie widać tego w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Tu czytelnictwo nieznacznie, ale jednak z roku na rok wzrasta.
- Biblioteka to nie tylko pośrednik między książką, a czytelnikiem. To coś znacznie więcej - przekonuje Mirosław Rzeszowski, dyrektor książnicy w Szubinie, zasłużonej dla miasta, której historia sięga roku 1946.
Ale już w latach międzywojennych, a nawet wcześniej, istniały w mieście księgozbiory, do których mieszkańcy mogli sięgać. Swoje biblioteki tworzyły stowarzyszenia krzewiące polskość, przeciwstawiające się polityce germanizacyjnej zaborcy.
Bibliotekę z polskimi książkami prowadziło w mieście od 1895 r. Szubińskie Towarzystwo Przemysłowe. Swoją bibliotekę założyło też Towarzystwo Śpiewu „Halka”, które powstało Szubinie w 1898 r. Cenne zbiory biblioteczne miało też Towarzystwo Polskich Robotników Katolickich utworzone w Szubinie, przez ks. Ludwika Sołtysińskiego w 1904 r., a także wiele innych.
W swej 70-letniej historii szubińska biblioteka kilkakrotnie zmieniała nazwę i obszar działania (miejska, powiatowa, a obecnie rejonowa). Zmieniała też adres. W obecnym budynku placówka działa od 1974 r.
- Książka wciąż zajmuje ważną rolę, ale obecnie to tylko część naszej pracy -podkreśla dyrektor Rzeszowski. Bo biblioteka angażuje się w wiele lokalnych inicjatyw. Przy niej działa m.in. szubiński Klub Miłośników Fotografii „Flesz” czy Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. W przygotowaniu jest folder, w którym znajdą się najważniejsze wydarzenie z minionych 70 lat działalności. - Wydawnictwo - zapowiada dyrektor - przetłumaczone zostanie na dwa języki obce.
Jednak jubileusz jest okazją nie tylko do podsumowań i wspomnień, ale też do wyjścia do mieszkańców z urodzinowymi propozycjami. Bo - jak słyszymy w książnicy - święto biblioteki jest też świętem czytelników.
Pierwsze jubileuszowe wydarzenia już w marcu.
Na początek - oferta dla dzieci młodszych. We wtorek 1 marca przyjść mogą one do biblioteki na przedstawienie „Lampa Alladyna”. Spektakl rozpocznie się o godz. 13. Trzy dni później - w piątek 4 marca o godz. 18 wernisaż pt. „Fotografia mobilna”. Natalia Jaroszewska i Remigiusz Konieczka pokażą 80 swoich zdjęć wykonanych smartfonami. 10 marca o godz. 10 propozycja dla młodzieży. Spotkanie z Emilem Witt, podróżnikiem, który dopiero co wrócił z Ameryki Południowej. To początek, w kwietniu i maju cdn.