Wiesła Wróbel

Białystok 1897. Dom Janikowskich stoi do dziś

Pierwsze zdjęcie z albumu autorstwa Józefa Sołowiejczyka przedstawia widok ogólny na Białystok. Z prawej dom Janikowskich. Pierwsze zdjęcie z albumu autorstwa Józefa Sołowiejczyka przedstawia widok ogólny na Białystok. Z prawej dom Janikowskich.
Wiesła Wróbel

Album „Widoki miasta Białystok 1897”, podarowany przez władze miasta carowi Mikołajowi II w czasie jego wizyty w Białymstoku, do którego zdjęcia wykonał Józef Sołowiejczyk, jeden z najlepszych miejscowych fotografów, zachował się do naszych czasów w dwóch egzemplarzach.

Jeden przechowywany jest w zbiorach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, drugi zaś w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Księga oprawiona w skórzaną okładkę, składa się z 30 kart - tytułowej i 29 fotografii włożonych w tekturowe passe-partout z niewielką plakietką zawierającą krótki opis widoku. Układają się one w pewną logiczną całość, w której odzwierciedlona została droga z dworca kolejowego przez ul. Św. Rocha, Lipową, Plac Bazarny (dziś Rynek Kościuszki), Mikołajewską (dziś H. Sienkiewicza), Aleksandrowską (dziś Warszawska) oraz ważniejsze obiekty, takie jak nowo otwarta zajezdnia tramwajowa, jedna z większych i najstarszych fabryk (wówczas należąca do Hendrichsa i Eisenbecka) czy park miejski wraz z aleją wiodącą do „Rozkoszy”.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesła Wróbel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.