Bezsenne noce przy ulicy Szewskiej. Wszyscy są bezsilni w walce z hałasem

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Emilia Krakowska

Bezsenne noce przy ulicy Szewskiej. Wszyscy są bezsilni w walce z hałasem

Emilia Krakowska

Ulica Szewska tętni życiem nocnym, przez kluby przewijają się tłumy młodych ludzi, a problemów z tym związanych nie brakuje. W ciągu trzech ostatnich miesięcy, tylko na tej ulicy, straż miejska odnotowała aż 31 interwencji w związku z zakłócaniem porządku publicznego i spożywaniem alkoholu. Mieszkańcy skarżą się na ogromny zgiełk, ciągłe rozboje oraz zanieczyszczanie i zaśmiecanie ulicy przez imprezowiczów. Najbardziej uciążliwy jest jednak hałas.

- Mieszkam na drugim piętrze kamienicy, w której w piwnicy jest klub „Gorączka”. Nie dość, że w nocy słyszę stamtąd ciągle basy, to jeszcze ta muzyka jest tak głośna, że naprawdę jestem w stanie codziennie spisać całą playlistę, piosenka po piosence - skarży się Magdalena Wawrzeniec, mieszkanka ul. Szewskiej.

Próbowaliśmy się skontaktować z właścicielem klubu „Gorączka”. Usłyszeliśmy, że jest na wakacjach. Takie samo wytłumaczenie było przy pytaniu o menedżera. Osoba pracująca w klubie przekonywała nas jednak, że według niej hałas nie pochodzi z ich lokalu.

Mieszkańcy ul. Szewskiej podkreślają natomiast, że nocą w miniony weekend było tam wyjątkowo głośno. - Do tego stopnia, że ściany drżały - relacjonuje Magdalena Wawrzeniec.

Mieszkańcy problem hałasu wielokrotnie zgłaszali do Urzędu Miasta Krakowa, straży miejskiej i na policję. - Wszyscy mówią to samo: nie możemy nic zrobić, jesteśmy bezsilni - mówi pani Magdalena.

Jej rodzice, również mieszkający przy ul. Szewskiej, prowadzą tam hotel i od czterech lat walczą z właścicielami klubów o to, aby nie zakłócali ciszy nocnej.

- Właściciele lokali otrzymują pojedyncze mandaty. Ale oni się z nas śmieją, bo co to dla nich za kara, jak zapłacą trzysta złotych? - mówi Marek Wawrzeniec, właściciel hotelu.

Zwraca uwagę, że problem się tylko powiększa, bowiem na ul. Szewskiej wciąż powstają nowe kluby i bary. Państwo Wawrzeniec skarżą się, że z powodu hałasu tracą hotelowych klientów. W tym roku wielokrotnie musieli przenosić gości do innych pokoi.

Zdarzyło się, że pani, która wynajęła pokój, po jednej nocy wystawiła walizki, żądając zwrotu pieniędzy, ponieważ nie mogła spać. Wystawiła również negatywną opinię na jednej ze stron internetowych, na której reklamują się właściciele hotelu.
Mieszkańcy z ul. Szewskiej zabiegają o to, aby przeprowadzić na niej nocą pomiary natężenia hałasu. Problem jednak w tym, że od miesięcy nie podjęła się tego żadna ze służb porządkowych.

W straży miejskiej wyjaśniają, że nie mogą mierzyć natężenia hałasu wewnątrz budynków. - Kontrolujemy przestrzeń publiczną. Na przykład podczas imprez miejskich, na Rynku Głównym czy bulwarach wiślanych, sprawdzamy zgodność natężenia dźwięku z zapisem w umowie organizatora z miastem. Wszelkie zgłoszenia dotyczące zakłócania ciszy nocnej wewnątrz budynków trzeba przekazywać policji - tłumaczy Marek Anioł, rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej.
W sprawie hałasu skontaktowaliśmy się więc z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie. Tam mł. insp. Sebastian Gleń poinformował nas, że pomimo wielu zgłoszeń dotyczących zakłócenia spoczynku nocnego przez działalność lokali rozrywkowych, które miały swój finał w sądzie (jedna ze spraw jest nadal w toku), policja nie może zrobić pomiaru natężenia hałasu, bo nie ma do tego uprawnień, a co za tym idzie, również urządzeń do przeprowadzenia takich badań.

Policja odesłała nas do sanepidu. Jacek Żak, rzecznik wojewódzkiego sanepidu, wyjaśnił, że są tam gotowi do przeprowadzenia pomiaru hałasu, ale w takiej sprawie wcześniej musi być to zlecone przez nadzór budowlany. Jacek Żak poinformował też, że na razie doszło do spotkania przedstawicieli władz miasta Krakowa, pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz nadzoru budowlanego, w sprawie konieczności mierzenia poziomu hałasu w budynkach w przypadkach, kiedy są skargi mieszkańców.

W maju i lipcu tego roku sanepid wysłał pisma do nadzoru budowlanego, w których zadeklarował gotowość wykonania pomiarów. Do dziś nie wpłynęło żadne zlecenie. - Sprawa jest w toku - wyjaśnia Artur Kania, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie.
Mieszkańcy są oburzeni, że na pomiar hałasu nie mogą się doczekać od kilku miesięcy.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 9. Co oznacza słowo "ducka?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Emilia Krakowska

Komentarze

9
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Marek Wawrzeniec

Czyli w centrum nie można mieszkać , nie można prowadzić działalności hotelowej , nie można prowadzić pubu lub dyskoteki ? Oczywiście że można , tylko trzeba spełnić odpowiednie warunki , a te nie są spełnione nawet w przypadku żadnej dyskoteki . Gdyby hipotetycznie założyć że w tym hotelu powstałby basen w piwnicy , to czy normalną byłaby sytuacja aby właściciele sąsiednich kamienic musieliby się zaopatrzyć się w pompy do wylewania wody ze swoich piwnic ? Podejrzewam że wtedy właściciele gorączek i innych lokali w sąsiedztwie też zaczęliby krzyczeć jak im się krzywda . Jak już koniecznie chcą te dyskoteki prowadzić to niech zainwestują w opowiednie wyciszenie i dokonają stosownych pomiarów , jak to było wymagane kilkanaście lat temu

św.NH

Cisza nocna nie obowiązuje, tłuką się żule łase na kasę jak chcą i gdzie chcą i do rana jak chcą... Śmieszne zabawy z nami Krakowianami.

Gość

Przecież ci Państwo na zdjęciu chyba z 15 lat prowadzili dyskotekę Music Bar na Szewskiej 9 to wtedy im zgiełk nie przeszkadzał ? To się chyba nazywa hipokryzja.

Zbigniew Rusek

Tak to jest, gdy miasto "tętni życiem". Lepiej jest, gdy pustoszeje i jest spokojne. Wypędzić ludność napływową, zlikwidować nocne lokale rozrywkowe, wykurzyć studentów itd. Niech inne miasta tego pokosztują.

Rhw

PRZECIEŻ TO JEST PROSTE ! HAŁAS JEST MIERZONY W DECYBELACH ! TYLKO ŻE, POLICJA SANEPID Itd, NIE POTRAFIĄ STOSOWAĆ OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA ! STOSOWAĆ A NIE INTERPRETOWAĆ !!! JA BYM WPROWADZIŁ ZAKAZ DZIAŁALNOŚCI W CAŁYM MIEŚCIE PO 24 Z WYJĄTKIEM NOCY Z PIĄTKU NA SOBOTĘ I SOBOTY NA NIEDZIELE DO 2 ! I TO EGZEKWOWAŁ, A NORMĘ NA GŁOŚNOŚĆ WYZNACZYŁ W DECYBELACH ! PO PROBLEMIE ! ALE TO, DLA MNIE PO PROBLEMIE ! URZĘDNICY, POLITYCY I PRAWNICY NIE SĄ I PEWNO NIE BĘDĄ LOGICZNI - TO PRZEKRACZA ICH WYOBRAŹNIE !!!

hb d

Podziękujcie Majchrowskiemu
To efekt jego współpracy ze sponsorami z branży turystycznej
Od czasów objęcia urzędu przez Majchrowskiego (2002r.) nastąpiła promocja miasta ,czytaj , knajp pubów hoteli hosteli przez urzędników .
Za pieniądze krakowskich podatników szły kampanie reklamowe a Majchrowski w tym celu powołał nawet wiceprezydenta d.s. turystyki

No to macie krakowianie , niespokojne noce i miejsca pracy :na zmywaku i sprzątaniu gdzie pracują dziewczyny z okolicznych wsi , kelnerzy - studenci itd.

Tylko krakowianie nic z tego nie mają ,oprócz kilkunastu kombinatorów ,którzy mieszkają w luksusowych dzielnicach i jest im wszystko jedno ,że urżnięci do nieprzytomności wyspiarze rozrabiają jak bydło i pewnie nawet nie pamietają pomiędzy pijanym przylotem a odlotem w jakim byli mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.