Bezpartyjni mają już miasta. Teraz chcą władzy w powiatach

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tom
Tomasz Kapica

Bezpartyjni mają już miasta. Teraz chcą władzy w powiatach

Tomasz Kapica

Sabina Nowosielska przejęła pełnię władzy w gminie Kędzierzyn-Koźle i powoli sięga po powiat. Podobne plany mają bezpartyjni włodarze innych miast.

Wtorek 20 listopada. Pierwsza sesja rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Po dwóch godzinach obrad radni wybierają na starostę Małgorzatę Tudaj, członkinię Platformy Obywatelskiej. Przez cały czas cierpliwie na sali siedzi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska (bezpartyjna). Jako ostatnia podchodzi z kwiatami do nowej szefowej zarządu powiatu. Długo z nią rozmawia, sugeruje dziennikarzom, żeby zrobić wspólne zdjęcie.

- To nie tylko dzień Małgorzaty. Ale także Sabiny, a może nawet przede wszystkim jej - komentuje jeden z reporterów.
Niedługo po tym radni wybierają jeszcze czterech członków zarządu. To Józef Gisman i Marian Wojciechowski z mniejszości niemieckiej oraz Stanisław Węgrzyn i Paweł Masełko z Komitetu Wyborczego Wyborców Sabiny Nowosielskiej - Koalicji Obywatelskiej. To właśnie to ugrupowanie wygrało wybory do rady powiatu, zdobywając aż 9 z 21 mandatów.

W skład koalicji wchodzą zaufani ludzie Sabiny Nowosielskiej oraz członkowie Platformy Obywatelskiej. Masełko i Węgrzyn to ludzie Nowosielskiej. Ten pierwszy wygrał niedawno konkurs na dyrektora jednej z miejskich podstawówek, drugi jest szefem Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. Samej Małgorzacie Tudaj też już w zasadzie bliżej do Nowosielskiej, niż PO. Przed wyborami obie panie bardzo często pojawiały się razem na różnych wydarzeniach. Po sesji też udadzą się do jednego z lokali na wspólne świętowanie do późnej nocy.

Bezpartyjni prezydenci i burmistrzowie bardzo mocno ograniczyli władzę partii w największych opolskich miastach. Ludzie chętniej głosują na lokalne komitety niż na partie. Teraz włodarze takich miast jak Kędzierzyn-Koźle, Nysa czy Kluczbork powoli szykują się do zdobywania władzy w powiatach.
Jedno  jest pewne: partie raczej będą tracić na znaczeniu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Kapica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.