Będzińska moderna w latach 1918 - 1939

Czytaj dalej
Katarzyna Kapusta

Będzińska moderna w latach 1918 - 1939

Katarzyna Kapusta

Architektura Będzina 1918 -1939. Budynki użyteczności publicznej, to najnowsza publikacja Stefani Lazar, historyka Muzeum Saturn w Czeladzi, a także autorki wielu publikacji naukowych między innymi o Będzinie.

W miniony czwartek w auli I. L.O. im. M.Kopernika w Będzinie odbyła się promocja książki, w ramach wieczoru Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Autorem współczesnych fotografii jest Krystian Niedbał. Książka jest efektem pasji autorki oraz kilkuletnich badań archiwalnych. Stefania Lazar przybliża genezę powstania najważniejszych realizacji użyteczności publicznej zbudowanych w mieście w okresie międzywojennym, odkrywając nieznane dotąd fakty z historii Będzina.

Jakie? Otóż wizja wielkiego, nowoczesnego miasta nigdy nie została jednak zrealizowana. Po I wojnie światowej władze Będzina borykały się z wieloma trudnościami, nie tylko finansowymi, ale związanymi także z infrastrukturą mieszkalną, brakiem budynków użyteczności publicznej, które były w rozwijającym się mieście niezbędne. Ważne było także to, że miasto po I wojnie światowej utrzymało status miasta powiatowego, który miało od roku 1867, a o który rywalizowały także inne miasta. Głównie Sosnowiec, który był miastem świeżo cieszącym się prawami miejskimi, z którym Będzin w latach 20. i 30. bardzo rywalizował. W ostatecznym rozrachunku ta rywalizacja zakończyła się dobrze dla obu miast, ponieważ władze miejskie motywowały do różnych inwestycji. Utrzymanie prestiżu miasta powiatowego powodowało, że należało budować budynki o odpowiedniej randze, w których należało umieszczać ważne instytucje i administrację publiczną. W połowie lat 20. przystąpiono do zrealizowania planu regulacji miasta, czyli stworzenia czytelnego podziału miasta na dzielnice mieszkaniowe, przemysłowe, handlowe.

- W 1928 roku ogłoszono konkurs otwarty na ogólny szkic zabudowania i na regulację śródmieścia i góry zamkowej, który zorganizowano za pośrednictwem Towarzystwa Urbanistów Polskich - mówi Stefania Lazar, historyk Muzeum Saturn w Czeladzi, autorka książki „Architektura Będzina 1918 -1939. Budynki użyteczności publicznej”.

- W tym konkursie wzięło udział wielu znanych architektów. Laureatem pierwszej nagrody był Marian Hełm-Pirgo. Natomiast władze miasta kupiły projekt od Jana Sperlinga i Zygmunta Tarasina, mimo iż nie został on w żaden sposób nagrodzony - dodaje. Mimo to, kilka lat później w Urzędzie Miejskim opracowany został prawdziwy plan regulacji miasta. Podzielono miasto na różnego rodzaju strefy. Wydawcą książki jest Fundacja Brama Cukermana, a patronami wydawnictwa Śląska Izba Budownictwa i Towarzystwo Przyjaciół Będzina.

Książkę można zdobyć w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Będzina czyli w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Będzinie.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Katarzyna Kapusta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.