Będzie wsparcie dla hodowców. Do podziału jest ok. 29 mln euro
Rolnicy cieszą się, że przynajmniej niektórzy z nich dostaną pomoc.
- Ta pomoc na pewno będzie dobrze przyjęta przez producentów trzody, bo sytuacja na rynku jest dramatyczna- mówi Juliusz Młodecki, rolnik z Radzicza (pow. nakielski), który produkuje trzodę w cyklu zamkniętym. - Jest to doraźne rozwiązanie, a potrzebna jest kompleksowa pomoc, którą należy wypracować wspólnie z przetwórcami.
A ta jednorazowa pomoc jest adresowana właśnie do osób produkujących świnie w cyklu zamkniętym.
Trzeba spełnić warunki, by dostać wsparcie
Bo w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów (w sprawie nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych) zapisano, że wsparcie otrzyma rolnik, jeśli m.in.:
- 30 września 2015 r. posiadał nie więcej niż 2000 świń (na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt);
- od 1 października do 31 grudnia 2015 r. sprzedał co najmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń objętych kodem CN 0103 92 19 lub loch objętych kodem CN 0103 92 11 (o numerze identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada tego producenta);
- od 1 października 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. co najmniej 5 świń objętych kodem CN 0103 92 19 lub loch objętych kodem CN 0103 92 11 (o numerze identyfikacyjnym, który jest numerem siedziby stada tego producenta), zostało poddanych ubojowi w rzeźni.
- To dobrze, że pomoc przysługuje do rodzimej produkcji - uważa Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Szkoda tylko, że ograniczono ją do cyklu zamkniętego. Bo ten, kto produkuje prosięta i sprzedaje je na polskim rynku (na przykład sąsiadowi), też ma ciężką sytuację.
- To propozycja - wyjaśnia Jacek Bogucki, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa. - Uznaliśmy, że ci, którzy produkują w cyklu zamkniętym, ponieśli największe straty. Poza tym dane z tej produkcji, można najlepiej zweryfikować.
Wiceminister tłumaczy, że najważniejsze, by ta pomoc trafiła do polskich hodowców, a nie na przykład do pośredników. - Wiem, że niektórzy rolnicy mogą czuć się pokrzywdzeni, ale zrobiliśmy co mogliśmy - dodaje wiceminister Bogucki. - Na przygotowanie tej pomocy mieliśmy zaledwie kilka tygodni.
Producenci mleka także dostaną
Zgodnie z projektem rozporządzenia, wsparcie zostanie wypłacone dla producentów mleka i producentów świń - podaje resort rolnictwa. Pula dostępnych środków została podzielona na powyższe sektory w równych częściach.
Pomoc dla producentów mleka otrzyma rolnik, jeśli m.in.:
- w roku kwotowym 2014/2015 wprowadził do obrotu nie mniej niż 15 000 kg mleka, nie więcej niż 300 000 kg.
- w dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia posiada co najmniej 3 krowy typu użytkowego: mleczny lub kombinowany, w wieku przekraczającym 24 miesiące (zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt).
Wnioski o udzielenie wsparcia będzie można składać w oddziałach Agencji Rynku Rolnego, w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Na razie jest to projekt. Jest on dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji (w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny). Szczegóły także na stronie resortu rolnictwa (www.minrol.gov.pl).