„Barabasz” oraz jego oddział doczekali się kilku upamiętnień między innymi w Kielcach i powiecie kieleckim. W Leszczynach znajduje się pomnik przypominający tragiczny w skutkach bój, który jego podkomendni stoczyli w lipcu 1943 roku z Niemcami. ? Na początku lutego 1943 roku, dzięki kontaktowi z komendantem obwodu kieleckiego Armii Krajowej majorem Józefem Włodarczykiem pseudonim „Wyrwa”, Marian Sołtysiak pseudonim „Barabasz” rozpoczął negocjacje. Ich celem było powstanie grupy dywersyjnej. Rozmowy nie były jednak łatwe. Jak przyznał Sołtysiak „miałem przed sobą starszego oficera zawodowego, który we mnie widział przez cały czas rozmowy niedowarzonego młodego podchorążego”.
W tym czasie wykluczano możliwość tworzenia oddziałów partyzanckich, które prowadziłyby otwartą walkę z Niemcami. Dowództwo Armii Krajowej stało na stanowisku, że „wszelkie zasoby ludzkie powinny zostać spożytkowane” w trakcie powstania powszechnego.
Co zatem wpłynęło na zmianę decyzji? Przede wszystkim działalność grup komunistycznych, w szczególności jednej z nich, funkcjonującej w rejonie Kielc pod dowództwem Ignacego Robba pseudonim „Narbutt”. Podległy Armii Krajowej oddział miał stanowić przeciwwagę dla działalności komunistów – utrzymywać nastroje niepodległościowe w społeczeństwie oraz stać na straży jego bezpieczeństwa.
Jakie były początki oddziału partyzanckiego „Wybranieccy”
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień