Agata Sawczenko

Badania populacyjne w Białymstoku. Co strzyka w kościach białostoczan?

Badania populacyjne w Białymstoku. Co strzyka w kościach białostoczan? Fot. Karolina Misztal
Agata Sawczenko

Grożą nam choroby cywilizacyjne: cukrzyca, choroby serca i tarczycy. Dlaczego? To skutek przede wszystkim tego, że źle się odżywiamy. I nie dbamy o zęby. I nie chcemy rzucić palenia. Takie są pierwsze wyniki badań populacyjnych, prowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

W ramach programu Białystok Plus Uniwersytet Medyczny w Białymstoku planuje przebadać 10 tys. białostoczan. To badania kompleksowe - zarówno jeśli chodzi o liczbę badanych osób, jak i o liczbę i rodzaj proponowanych im badań. Pacjenci mają przeprowadzoną podstawową morfologię, krzywą cukrową, echo serca, USG: tarczycy, tętnic szyjnych, wątroby, EKG, pomiar siły ścisku, badania okulistyczne (m.in. dna oka), badania układu oddechowego, badanie stomatologiczne. Przechodzą też m.in. badania rezonansem magnetycznym, badania oddechowe, siły mięśni, ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, funkcji serca i płuc. Badania będą powtarzane za pięć lat. Wyniki są opracowywane naukowo, każdy z uczestników otrzymuje je bezpłatnie.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.