Autorka „Samorządu na obcasach”: kobiety patrzą na samorząd jak na większą rodzinę

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Magdaleny Szefernaker
Family News Sevice

Autorka „Samorządu na obcasach”: kobiety patrzą na samorząd jak na większą rodzinę

Family News Sevice

- Kobiety zarządzające miastami czy gminami patrzą na samorząd jak na większą rodzinę, w której każdy członek tej rodziny, każdy mieszkaniec, ma swoje potrzeby. Kobiety w naturalny sposób bardzo dobrze odczytują te potrzeby i potrafią skutecznie im zaradzić - powiedziała w rozmowie z Family News Service Magdalena Szefernaker, autorka książki „Samorząd na obcasach”, prywatnie aktywna zawodowo żona i mama. 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet.

Magdalena Szefernaker podkreśliła, że obecnie jedynie 12 proc. najwyższych stanowisk w miastach i gminach zajmują kobiety. Ogółem na prawie 2500 gmin w ok. 300 rządzą przedstawicielki płci żeńskiej. Udział kobiet w zarządzaniu jest większy na niższych szczeblach władzy samorządowej.

Magdalena Szefernaker: jest czas kobiet

Zdaniem Szefernaker „kobiety coraz częściej dochodzą do głosu, coraz więcej mają do powiedzenia, są coraz lepiej wykształcone, mają doświadczenie i predyspozycje do robienia kariery”, choć „jest jeszcze sporo do zrobienia”, aby zdobyły lepszą pozycję zawodową.

Badania pokazują, że samorządy, w których włodarzami są panie dużo lepiej odczytują potrzeby mieszkańców i potrafią sprostać wymaganiom różnych grup społecznych. Magdalena Szefernaker nie ma wątpliwości, że jest to związane z naturalnymi ich predyspozycjami. „Cechy kobiet, takie jakie jak empatia, wrażliwość, elastyczność, wielozadaniowość, a czasem nawet matczyna troskliwość są wręcz pożądane w samorządzie, co przekłada się na lepsze zrozumienie potrzeb osób na różnym etapie rozwoju, począwszy od najmłodszych, poprzez uczniów, przedsiębiorców, po seniorów czy chorych” - podkreśliła Szefernaker.

Co więcej, autorka „Samorządu na obcasach” zaznaczyła, że kobiety dobrze sprawdzają się nie tylko w obszarach uznawanych za bardziej właściwe kobietom jak budowa żłobków, przedszkoli czy opieka nad osobami chorymi i starszymi. Osiągają znakomite wyniki również w takich dziedzinach jak wielomilionowe inwestycje czy pozyskiwanie środków dla gminy w celu zwiększenia budżetu. „Kobiety nie tylko dorównują w tym mężczyznom, ale często zarządzają sprawniej od nich” - zaznaczyła rozmówczyni Family News Service.

Kobiety ciągle jednak muszą walczyć ze stereotypami, ale robią to skutecznie. „Przykłady z mojej książki są na to dowodem. Nie płeć powinna decydować kto rządzi w danym miejscu, ale przede wszystkim kompetencje, wykształcenie, doświadczenie i zaangażowanie w pracę” - oceniła autorka „Samorządu na obcasach”. W przełamywaniu stereotypów ważna jest odwaga przedstawicielek płci żeńskiej. „Ważne, żeby kobiety nie bały się podejmować nowych wyzwań, aby odważyły się wychodzić ze swojej strefy komfortu. Niestety widoczne jest to, że panie wolą czasami być na drugim planie i nie do końca wierzą w swoje możliwości. Choć fakty przemawiają na naszą korzyść – Polki są bardzo dobrze wykształcone, często mają odpowiednie kompetencje i doświadczenie, również do objęcia najwyższych stanowisk. Dlatego, drogie Panie, nie bójmy się sięgać gwiazd!” - zaapelowała Szefernaker.

Rodzina versus praca - w trosce o właściwy balans

Niektóre z kobiet, z którymi rozmawiała Magdalena Szefernaker na potrzeby książki, są nie tylko żonami i matkami, ale już nawet babciami. Po latach zadają sobie pytania, czy udało im się zachować właściwe proporcje między pracą i obowiązkami zawodowymi. „Mówią, że czasami mają wyrzuty sumienia, że za mało czasu poświęciły dzieciom. Jest to duże wyzwanie. Gdy jest się odpowiedzialnym za miasto czy gminę nie można pozwolić sobie, żeby w każdym istotnym momencie być w domu z dzieckiem czy dla rodziny. Praca w samorządzie to często praca 24 godziny na dobę, także w weekendy czy w święta” - podkreśliła Szefernaker.

Bohaterki „Samorządu na obcasach” zgodnie podkreślają, jak ważne w ich życiu jest wsparcie bliskich, zwłaszcza mężów. Podobnie jest w przypadku Magdaleny Szefernaker. „Osobą, która mi pomaga, jest mój mąż, choć jego praca też jest bardzo absorbująca. Taki model wsparcia jest dla mnie kluczem do balansu między życiem rodzinnym i zawodowym. Mąż mocno mi kibicuje w rozwoju zawodowym” - powiedziała Szefernaker dla Family News Service. Jest wdzięczna za wsparcie także przyjaciółce, rodzicom, teściom i rodzeństwu.

Zdaniem Magdaleny Szefernaker kobiety nie powinny bać się delegowania obowiązków domowych na innych członków rodziny. „Chciałabym zaapelować do pań, żeby nie bały się podzielić obowiązkami domowymi z innymi” - powiedziała Szefernaker. „Dla mnie rola mamy jest jedyna w swoim rodzaju – jest spełnieniem i wielkim wyzwaniem, choć nie ukrywam, że praca zawodowa też daje mi wiele satysfakcji. A wiadomo, że spełniona kobieta to również szczęśliwa mama i szczęśliwa rodzina. Zatem dajmy sobie przestrzeń, aby każdy mógł się rozwijać w rodzinie, w społeczeństwie, ale też pomagajmy sobie i wzajemnie się wspierajmy” - podkreśliła.

Babcia - moja idolka

Jak podkreśliła Magdalena Szefernaker, zawsze fascynowały ją kobiety odważne, kobiety czynu, które potrafiły przeciwstawić się różnym przeciwnościom. „Jestem przekonana, że chociażby te moje bohaterki z książki ‘Samorząd na obcasach’ to są właśnie takie kobiety, bo wiele zaryzykowały, żeby znaleźć się w miejscu, w którym teraz są. Nikt im nie dawał gwarancji, że się uda” - zaznaczyła rozmówczyni Family News Service.

Swoją najnowszą książkę Szefernaker zadedykowała swojej babci. To ona była jej idolką od dzieciństwa. „Moja babcia była mamą 13 dzieci. To spore wyzwanie. Oprócz zajmowania się dziećmi i domem, miała na głowie również gospodarstwo, bo dziadek przez 20 lat pracował w samorządzie, więc wykonywała bardzo ciężką pracę” - opowiedziała autorka „Samorządu na obcasach”. Jak podkreśliła, babcia przekazała jej fundamentalne wartości: „znaczenie rodziny, wiary w Boga i miłości do Ojczyzny”. „Jako młoda dziewczyna, ale także, gdy już zostałam żoną i mamą mogłam bardzo dużo od niej czerpać” - dodała.

Premiera książki „Samorząd na obcasach” miała miejsce 20 lutego. To wywiady Magdaleny Szefernaker z dziewięcioma kobietami, które znakomicie radzą sobie na najwyższych stanowiskach w samorządzie. Książka została wydana przez Wydawnictwo Bernardinum. Szefernaker jest też autorką książki „Mama na obcasach”.

Family News Service

Family News Sevice

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.