Artego walczy o mistrza

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Adam Szczęśniak

Artego walczy o mistrza

Adam Szczęśniak

W bydgoskim klubie głośno tego nie mówią, ale po srebrnym medalu, złoto jest teraz głównym celem. Łatwo nie będzie, ale nikt tego nie obiecywał.

Trzeba mieć marzenia. Z tego założenia wychodzą w Artego i tego się trzymają. Gdy w 2009 r. zespół awansował do ekstraklasy, przyjęto zasadę drobnych kroków. Pierwsze lata poświęcono na „otrzaskanie się“ z ligą, a więc 3 razy była walka na pograniczu play off i utrzymania, potem zaś dwa brązy i srebro. O czym więc, jak nie o złocie, w 4. roku pracy w Bydgoszczy może marzyć trener Tomasz Herkt i jego podopieczne?

Stabilizacja finansowa (choć bez szaleństw) i kadrowa oraz mniejsze niż dawniej budżety potentatów z Krakowa i Polko-wic otwierają szansę przed byd-goszczankami. Artego znakomicie spisało się w sezonie zasadniczym, wygrywając 18 z 22 spotkań, w tym 10 z 11 w Artego Arenie (porażka z Wisłą) i 8 z 11 na wyjazdach (porażki w Polko-wicach, Wrocławiu i Toruniu). Kluczowy okazał się ostatni sukces w Krakowie, który pozwolił zająć 1. miejsce i mieć przewagę parkietu aż do ewentualnego finału. Ale po kolei...

W 1. rundzie play off (do 2 zwycięstw) nasz zespół zmierzy się z 8. Zagłębiem Sosnowiec. Pierwszy mecz już dziś o 18.00 w AA. Rewanż w sobotę w Sosnowcu (17), ewentualny 3. mecz 9.04 w Bydgoszczy.

- Wszystkie zawodniczki są do dyspozycji, choć nie brakuje drobnych urazów - mówi Tomasz Herkt. - Od meczu z Wisłą przygotowania były poświęcone Zagłębiu. Zespół trenował nawet w sobotę i świąteczny poniedziałek. Oglądaliśmy mecze sosnowiczanek, znamy słabe i mocne strony rywala. Widzę, że mój zespół podtrzymał wysoką dyspozycję. Nie ukrywam, że chcielibyśmy zakończyć rywalizację w dwóch meczach, ale nie zlekceważymy przeciwnika. Przy dopingu ws-paniałej publiczności chcemy efektownie otworzyć rywalizację - dodaje szkoleniowiec.

Zagłębie jest silne trójką Amerykanek, ale one nie są gwarantem zwycięstw. Zespół wygrał 7 spotkań, przegrał 15. Lider-kami były McCallum - 15,9 pkt., 3,4 prz. i Sutherland - 15,9, 8,7 zb. oraz Swanier - 8,2, 4,7 zb., 3,6 as., 2,7 prz. Dużo niższe osiągnięcia mają Polki, jak znana w Bydgoszczy Bekasiewicz - 5,1 czy Dąbkowska - 4,9.

Przypomnijmy, że w 1. etapie play off Artego nie miało ostatnio większych problemów. Przed rokiem pokonało 2-0 MKK Siedlce (100:62 i 82:71). Dwa sezony temu nie grano ćwierćfinałów (był II etap w „6“ i od razu półfinały), wcześniej zaś udało się odprawić 3-0 Basket Gdynia (90:63, 84:65, 77:50). W sezonie 2010/11 Arte-go uległo zaś 0-2 potędze CCC Polkowice (57:75, 65:90), zajmując 6. lokatę. W sezonach 2009/10 (11.) i 2011/12 (9.) walczyło natomiast o utrzymanie.

Nie będzie rozgrywana faza o utrzymanie. PZKosz. poinformował, że stało się tak na wniosek MUKS Poznań, który - ze względów finansowych - poddał się. MUKS spada bez gry, a zespoły zajęły miejsca jak po rundzie zasadniczej. Ostateczna kolejność w TBLK (9-12): 9. Widzew Łódź, 10. AZS Gorzów, 11. MKK Siedlce, 12. MUKS Poznań.

W innych parach 1. rundy: MKS Polkowice (4.) - Basket Gdynia (5.), Ślęza Wrocław (3.) - AZS Lublin (6.), Wisła Kraków (2.) - Energa Toruń (7.). W przypadku awansu do półfinału Artego zmierzy się ze zwycięzcą pary MKS - Basket.

Adam Szczęśniak

Od 1994 r., czyli od początku swojej kariery zawodowej, pracuję w "Gazecie Pomorskiej". Przez 22 lata w dziale sportowym, najpierw pod batutą ś.p. Tomasza Malinowskiego, m.in. w toruńskim oddziale "GP" oraz we Włocławku, pilotując koszykarzy Anwilu, później przez kilka lat sam kierowałem działem, by w 2016 r. zostać wydawcą. Od września 2024 r. mam przyjemność dowodzić świetną ekipą dziennikarzy działu miejskiego pracujących na rzecz bydgoskich wydań "Expressu Bydgoskiego" oraz "Gazety Pomorskiej". 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.