Archikosmos w Katowicach: Przewodnik po najbardziej kosmicznym mieście w Polsce

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Archikosmos w Katowicach: Przewodnik po najbardziej kosmicznym mieście w Polsce

Marcin Zasada

Dziś premiera naszego filmu „Archikosmos” odkrywającego zapomniane związki katowickiej architektury z podbojem kosmosu z lat 50-70 ubiegłego wieku. Z tej okazji zapraszamy państwa na spacer - szlakiem budynków, które powstały z inspiracji marzeniami o podboju obcych planet i galaktyk, o latających spodkach oraz odległych cywilizacjach.

Film? To nieodkryta wciąż historia kosmicznego rodowodu Katowic. Choć z orbitalnej perspektywy powojenne Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50., 60. i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi. cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu.

Epoka zwana space age – era kosmiczna, pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo. Co najbardziej interesujące, dzięki wyobraźni architektów, górniczy, przemysłowy, robotniczy Śląsk w erze zamknięcia po złej stronie żelaznej kurtyny był w stanie nadążać za najważniejszymi impulsami cywilizacyjnymi na świecie.

Również o tym jest ten film. Zrealizowaliśmy go wspólnie z Marcinem Nowakiem, przez wiele lat również związanym z redakcją DZ. Jeśli nasz dokument jest podróżą w architektoniczny kosmos, dziś zapraszamy Państwa do podążenia tym samym śladem na własną rękę. Przygotowaliśmy krótką wycieczkę szlakiem nieziemskich budowli Katowic i sąsiadującego z nimi Parku Śląskiego.

Archikosmos - przewodnik po kosmicznym mieście

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.