70. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz. Prezydenci i królowie w Pyrzowicach [WIDEO]

Czytaj dalej
Teresa Semik

70. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz. Prezydenci i królowie w Pyrzowicach [WIDEO]

Teresa Semik

Od rana we wtorek, 27 stycznia lądują na lotnisku Katowice w Pyrzowicach delegacje państwowe, które wezmą udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Samoloty z delgacjami państwowymi (m.in. Rosji) lądować będą również w podkrakowskich Balicach.

Delegacja Rady Europy, która przybyła na obchody 70. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, wylądowała właśnie na lotnisku w Pyrzowicach. Na czele delegacji jest sekretarz generalny Rady Europy, Thorbjørn Jagland. Goście byli na pokładzie rejsowego samolotu z Frankfurtu. Powitał ich wojewoda śląski Piotr Litwa.

AKTUALIZACJA
Chwilę później lądował kanclerz federalny Austrii – Werner Faymann. Oczekiwany jest także przylot prezydenta Austrii – Heinza Fischera.

Ląduje specjalny samolot, na pokładzie którego jest słowacki prezydent Andrej Kiska.

AKTUALIZACJA
Przyleciał prezydent Chorwacji Ivo Josipović, prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė. Jest delagacja państwowa Finlandii, Czech i Szwecji.

AKTUALIZACJA
Kołuje samolot, na którym jest prezydent Niemiec – Joachim Gauck.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko już przybyli na uroczystości do Auschwitz-Birkenau.

AKTUALIZACJA
Na katowickie lotnisko przyleciały koronowane głowy: król Niderlandów Wilhelm Aleksander oraz król Belgów Filip I.


Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu rozpoczną się o godz. 15.30 przed bramą śmierci w Birkenau. Gości powita Bronisław Komorowski prezydent RP.

W połowie stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację obozu. Od 17 do 21 stycznia wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 000 więźniów. 27 stycznia do Oświęcimia wkroczyli żołnierze Armii Czerwone. W obozie doczekało wyzwolenia około 7 tysięcy więźniów.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Teresa Semik

Komentarze

15
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Alesia Kawka

Mam coś do historii wyzwolenia i jednego z dzieci będących w obozie i jego nowego życia po obozie cyfrowa.tvp.pl/video/niecodzienne-historie,numer-149850,58643146

Rybniczanin-Ślonzok

A Ślonzoków pomordowanych przez Rusów i Poloków to ich nie obchodzi

Ale nie można też zapomnieć o mordach w tych samych obozach dokonanych przez Rosjan i Polaków

To jak to było-Rosjanie wyzwolili te obozy po okropnych mordach Niemców,a potem już nic w nich się nie działo?

Prawda jest prawdą,a więc mówmy o niej do końca!

Uczcijmy dzisiaj śmierć wszystkich osób zamordowanych w tych obozach.

wnuk zamordowanego Hanysa

obozy w Łambinowicach i Zgodzie??np.

lekasz sumienia

W 1912 r. Carl Duisberg został dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa i rozpoczął proces jego ekspansji rynkowej, której uwieńczeniem było powstanie w 1925 koncernu chemicznego pod nazwą IG Farben - w czasie II wojny światowej właśnie w nim wytwarzano gaz cyklon B używany w komorach gazowych. Duisberg został prezesem IG Farben, a Bayer AG stało się częścią kartelu, któremu kres położyło dopiero zajęcie Niemiec przez aliantów w 1945.szósty z dwunastu procesów procesów norymberskich, przeprowadzonych przed amerykańskimi trybunałami wojskowymi po zakończeniu II wojny światowej. Na ławie oskarżonych zasiadło 24 pracowników ze stanowisk kierowniczych przedsiębiorstwa IG Farben.
Wszystkimi oskarżonymi byli dyrektorzy IG Farben, niemieckiego koncernu chemicznego. Koncern ten odgrywał dużą rolę już podczas I wojny światowej, kiedy to rozwinęła metodę Habera-Boscha, a następnie produkował syntetyczne azotany, potrzebne do wytwarzania materiałów wybuchowych, takich jak proch, dynamit czy trotyl. Podczas II wojny światowej, IG Farben produkował cyklon B , kryształy ziemi okrzemkowej nasączone cyjankiem które w reakcji z powietrzem wydzielały trujący gaz używany w obozach zagłady (innym dostawcą tego gazu była firma Tesch/Stabenow). IG Farben kupiło technologie syntezy benzyny syntetycznej i gumy z węgla od Standard Oil Rockefellerów, a tym samym przyczynił się znacznie do zdolności Niemiec do angażowania się w wojnę, mimo odcięcia od wszystkich głównych pól naftowych. Oskarżenia skoncentrowane były więc na przygotowaniu do prowadzenia agresywnej wojny, zmuszaniu do pracy niewolniczej i grabieży.
Ps.W 2004 roku Bayer został pierwszym partnerem z sektora prywatnego Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w dziedzinie ochrony środowiska i edukacji młodzieży.Przedsiębiorstwo w 2010 roku osiągnęło roczny dochód w wysokości 35 miliardów euro.

DM

tyż bydziesz witoł.....?

karlus

To człowiek człowiekowi zgotował ten los...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.