62 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej W Radomiu
ppłk Łukasz Baranowski Dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty: Kluczem naszych działań jest terytorialność, która nie jest tylko obszarem na mapie, czy odległością z domu do pracy. To przynależność do regionu radomskiego i zamieszkującej w nim społeczności, z której się wywodzimy, z którym się bardzo utożsamiamy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla nas oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego regionu, naszej kochanej „małej ojczyzny” - ziemi radomskiej. Dlatego nazywamy się Terytorialsami i dlatego posługujemy się mottem: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.
Kategoria:
DEBIUT - „BEZPIECZEŃSTWO–OBRONNOŚĆ-EDUKACJA”
62 Batalion Lekkiej Piechoty
Wojsk Obrony Terytorialnej W Radomiu
Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
Na podstawie Decyzji Nr Z-23 Ministra Obrony Narodowej z dnia 31.03.2017 r., w dniu 01.07.2018 r., został utworzony w Radomiu, 62 Batalion Lekkiej Piechoty wchodzący w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Dowódcą radomskiego batalionu jest ppłk Łukasz BARANOWSKI.
Głównym zadaniem 62 blp w czasie pokoju jest przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w czasie konfliktu zbrojnego, będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić siłę wiodącą.
62 Batalion Lekkiej Piechoty odgrywa bardzo ważna rolę w rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej na ziemi radomskiej. Wzorowa działalność pododdziału sprawiła, że pomimo krótkiej historii funkcjonowania, swoją merytoryczną aktywnością i i skutecznością działania w stałym rejonie odpowiedzialności tj. na terenie powiatów: radomskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego, 62 blp zyskał wysokie uznanie i szacunek wśród lokalnej społeczności.
To jest bardzo ważny element więzi wojska ze społeczeństwem. Zakres działania radomskiego batalionu wiąże się z dużą ilością zadań wymagających wysokiego wyszkolenia, kreatywności, skuteczności, operatywności oraz ogromnego zaangażowania wielu żołnierzy zawodowych, a także żołnierzy obrony terytorialnej pełniących terytorialną służbę wojskową. To wszystko służy kształtowaniu patriotycznych i obywatelskich postaw w środowisku wojskowym i cywilnym oraz wzmacnianiu pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych RP i promowania służby wojskowej w środowisku lokalnym.
62 Batalion Lekkiej Piechoty, w ocenie kapituły, wypełnia tą misję wzorowo, poprzez organizację i wykonywanie na najwyższym poziomie wielu zadań i przedsięwzięć szkoleniowych, obronnych oraz edukacyjnych, tj.:
• realizuje szkolenia rotacyjne, podstawowe, wyrównawcze. Od stycznia br. w 62 blp, a także na terenie pobliskich powiatów, w szkoleniach rotacyjnych uczestniczy miesięcznie kilkuset żołnierzy OT. Ponadto batalion był odpowiedzialny za przeprowadzenie szkoleń poligonowych w m.Wędrzyn – podstawowego, wyrównawczego i zintegrowanego. Organizacja, atrakcyjność zajęć, przebieg, poziom oraz efekty szkoleniowe są wysoko oceniane przez uczestniczących w szkoleniach żołnierzy OT, którzy z uznaniem wypowiadają się również o nabytych w radomskim batalionie praktycznych umiejętnościach niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy udział w różnego rodzaju kursach specjalistycznych;
• 62 batalion lekkiej piechoty, w każdym powiecie swojego stałego rejonu odpowiedzialności, organizuje bardzo dużo różnego rodzaju akcji informacyjno-promocyjnych oraz spotkań z młodzieżą szkół ponadpodstawowych. W wyniku m.in. tych działań w zasobach radomskiego batalionu jest już ponad 470 żołnierzy obrony terytorialnej pełniących terytorialną służbę wojskową, co stanowi ponad 40 % ukompletowania całej 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
• zgodnie ze swoim przeznaczeniem żołnierze brali udział w akcjach poszukiwawczych zaginionego dziecka, utrzymywali stałą gotowość w zakresie pomocy ludności cywilnej zagrożonej powodzią, zostali również skierowani do przeciwdziałań rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF);
• z powodzeniem uczestniczyli w największych ćwiczeniach wojskowych DRAGON-19, w których brały udział wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej. Zadania wykonywane przez radomski batalion, polegające na zabezpieczeniu przemieszczenia i przeprawy wojsk operacyjnych, zostały wysoko ocenione przez wyższych przełożonych;
• W ramach współpracy WOT z układem pozamilitarnym i komórkami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe, 62 blp odegrał wiodącą rolę w miejskim ćwiczeniu obronnym p. k. „Radom 2019”, gdzie doskonalono współdziałania sił ochrony porządku publicznego z siłami ratowniczymi, a także w powiatowym ćwiczeniu obronnym p. k. „Kozienice 2019”, w którym zgrywano system kierowania reagowaniem kryzysowym w województwie mazowieckim;
• Szczytnym celem działalności batalionu jest podtrzymywanie świadomości obywatelskiej, w tym patriotycznej oraz historycznej. Radomscy „terytorialsi” kultywowują i pielęgnują pamięć o polskich Żołnierzach AK i Żołnierzach Wyklętych, systematycznie odwiedzając żyjących bohaterów oraz opiekując się miejscami pamięci upamiętniającymi heroiczną walkę z okupantami oraz mogiły i miejsca pochówku żołnierzy na ziemi radomskiej.
• 62 blp jest współorganizatorem ważnych wydarzeń i przedsięwzięć wpisujących się nie tylko w cyklicznie święta patriotyczne i uroczystości garnizonowe, ale służące całemu regionowi m.in.: uroczystości przysięgi wojskowej żołnierzy WOT oraz uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, połączone z piknikiem żołnierskim „Wierni Polsce”, dbając o ich jak najwyższy poziom, utrwalając jednocześnie wzorowy wizerunek Sił Zbrojnych RP w społeczeństwie radomskim.
• Radomscy „terytorialsi”, okazując wrażliwość społeczną oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym, z ogromnym zaangażowaniem udzielają wsparcia podczas społecznych akcji charytatywnych takich jak: „Szlachetna Paczka”, „Paczka dla Bohatera”, „Spokrewnieni służbą”, „Krwioobieg Terytorialsa”.
• Dbając o jak najwyższe wyszkolenie żołnierzy OT oraz wszechstronny rozwój i doskonalenie sprawności ruchowej, kształtowanie pozytywnych zachowań i postaw społecznych jak współpraca w grupie, rywalizacja w duchu fair play czy poszanowania przeciwnika, 62 blp realizuje na obiektach sportowych Radomia szereg poza audytoryjnych form szkoleniowych, w funkcjonujących sekcjach: piłki siatkowej, piłki nożnej, biegów długodystansowych, szkółki pływackiej oraz zajęcia specjalistyczne Pokazowej Grupy Operacyjnej 62 blp;
• Wspiera działalność organizacji pozarządowych i partnerów społecznych, z którymi wspólnie realizuje zadania na rzecz obronności oraz patriotycznego i proobronnego wychowania. Radomski batalion był inicjatorem podpisania 4 porozumień o współpracy pomiędzy 6 MBOT i placówkami oświatowymi z regionu radomskiego. Był również organizatorem, bardzo dobrze odebranej w środowisku oświatowym, konferencji, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych konferencji pt.: " Żołnierze Niezłomni - wzór dla młodego pokolenia. Uczniowie klas mundurowych w kontekście służby w WOT" oraz współorganizatorem zawodów „Sprawni jak żołnierze”. Żołnierze 62 blp realizują również cyklicznie zajęcia szkoleniowe dla uczniów klas mundurowych.
• Realnym dowodem realizacji misji WOT „Obrona i wspieranie lokalnych społeczności” przez żołnierzy OT 62 blp, jest prawidłowe ich zachowanie i udzielanie ludziom pomocy, również w czasie pozasłużbowym, co wielokrotnie miało miejsce w naszym regionie.
Podsumowując, prowadzona przez 62 batalion lekkiej piechoty w Radomiu działalność w zakresie bezpieczeństwa, obronności i edukacji przyczynia się do rozwoju regionu radomskiego i w ocenie całej społeczności zyskała bardzo wysokie uznanie.