Prezes Rady Ministrów powołał je rozporządzeniem z dnia 2 lutego 1953 w sprawie utworzenia Wojewódzkich Archiwów Państwowych w Koszalinie, Opolu i Zielonej Górze.
W Siemianowicach Śląskich odbyła się konferencja dotycząca przyjmowania uchodźców. Główny wniosek jest taki, że gminy mają sporo obaw przed imigrantami.
Drugi sondaż wyborczy „Dziennika Zachodniego”: w woj. śląskim PiS pewnie idzie po zwycięstwo, PO ze sporą stratą. Lewica trzecią siłą w woj. śląskim. Największa ciekawostka: Mnejszość Niemiecka partią chłopską.
Chcesz zrobić ciasto, ale nie umiesz piec? Nie masz piekarnika? Nie masz czasu? Oto przepisy, które udowadniają, że można zrobić ciasto bez pieczenia, bez trudności i bez zakalca!
Jakie kierunki studiów w woj. śląskim cieszą się największą popularnością? Które studia doktoranckie liczą najwięcej doktorantów? Zapraszamy na cotygodniowe zestawienie "Śląskie w liczbach". W tym tygodniu prezentujemy dane dotyczące studiów w...
Świętujemy jubileusz. Mija rok, od kiedy jesteśmy razem z Wami. Jak co tydzień Śląsk Plus nisko się Państwu kłania. Dziś przypominamy nasze najlepsze materiały.
Za sprawą kinowej superprodukcji „Everest” widzowie poznali Roba Halla. Ten nowozelandzki himalaista i przewodnik był jedną z ofiar tragicznych wypadków, jakie w 1996 r. pochłonęły życie ośmiu osób. Na krótko przed śmiercią Hall pożegnał się przez...
Zapraszamy do jubileuszowego wydania tygodnika Śląsk Plus. Tak to już rok. Dziś wydanie nr 52. A w nim m.in. wspominamy, jak minął nam ten czas z Wami drodzy Czytelnicy. Przypominamy artykuły, które cieszyły się największą popularnością i z...
Towarzystwo Finansowe Silesia w ostatnich dniach jest jednym z głównych tematów rozmów w branży górniczej. To właśnie ta spółka ma przejąć 11 kopalń należących do Kompanii Węglowej. Rząd chce, by Silesia zabezpieczyła normalne funkcjonowanie KW do...
W niedawnych wykopaliskach paleontologicznych na terenie jaworznickiej GEOsfery uczestniczyli: Kamil Kłocko, Anna Wawrzyniak, Dawid Surmik, Marcelina Kondas oraz Kajetan Zięba.
Język polski to takie miłe szelesty i szepty, że chciałem przekonać się, co to za kraj - mówi Brazylijczyk Marlon Couto Ribeiro, poliglota, który dzisiaj mieszka w Gliwicach.
Śląska Izba Lekarska rozpoczyna debatę o dehumanizacji medycyny. Jutro konferencja. Dziś w DZ prof. Jan Duława ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mówi o tym, jak powinny wyglądać i jak wyglądają relacje pacjent-lekarz.
To jest historia faceta, który robi obrazki - mówi Grzegorz Rosiński, światowej sławy polski rysownik, twórca m.in. postaci Thorgala, o swojej monografii, która w środę pojawiła się na polskim rynku.
Na wydanie czekają trzy opasłe tomy źródeł Archiwum Powstań Śląskich. Czy wyrzucić je do kosza i dać sobie spokój z dalszą pracą? - pyta prof. Edward Długajczyk, historyk. Nikt nie odpowiada.
Wychowany na katowickiej Ligocie aktor znany m.in. z filmów Kazimierza Kutza, odpowiedział nam na pytanie, czy czuje się Ślązakiem.
Przed wojną jedna z pierwszych hal targowych na Śląsku, po wojnie ulubione miejsce zakupów katowiczan. Były tu NRD-owskie firany, kafelki z importu oraz najlepszy w mieście koktajl z truskawek ze śmietaną.
Pod względem miłości do piwa zajmujemy w świecie trzecie miejsce, po Czechach i Niemcach. W tej chwili przemysł piwowarski nie chce już iść na ilość, ale na jakość i różnorodność. Nowych klientów chce pozyskać nowymi smakami i stylami. Co jest...
Czy zrobią karierę na miarę Dawida Podsiadły, zależy od szczęścia i od nich samych. Kolejni młodzi wokaliści walczą o swoje w programach „The Voice of Poland” i „Must Be The Music”.
Dzięki ludziom dobrej woli Marek Urbanek z Tychów otrzymał wymarzoną protezę nogi. Czekał na nią długo, bo aż trzy lata
Strefa ekonomiczna usytuowana w dzielnicy Kłokocin, którą tak chętnie w ostatnich latach reklamowano na przeróżnych targach w Abu Dhabi, Cannes czy Monachium, gdzie lokować miały się wielkie fabryki, w zasadzie nie istnieje. I raczej marne są...
6 października 2014 roku to smutna data w historii polskiego górnictwa. Minął dokładnie rok od wypadku na Ruchu Wesoła KWK Mysłowice-Wesoła. Wypadku, który pochłonął pięć żyć, górników, przyjaciół, mężów, ojców… Takiej tragedii nie da się zapomnieć.
OSP Baranowice: Już blisko dwie dekady nie działa Ochotnicza Straż Pożarna w Baranowicach. Ostatecznie jednostkę zlikwidowano, gdy budynek remizy przy ul. Pukowca przeszedł w ręce prywatne. Jednostka miała przekształcić się w zawodową straż i...
Disc golf wyprze golfa? Na razie tylko próbuje. Pierwsze informacje na temat zabawy, którą można uznać za pierwowzór disc golfa pochodzą z Vancouver w Kanadzie. To był 1926 rok. Trudno jednak znaleźć dokładną datę i miejsce powstania tej...
Nowa gwiazda rodziny Opla, astra hatchback V generacji, powstaje wyłącznie w Gliwicach. Ten samochód to połączenie dizajnu, najnowszej technologii i niemieckiej precyzji.
Tatiana Szczęch, właścicielka Centrum Kreowania Wizerunku SYNERGIA, ocenia stylizację Tomasza Kammela, prezentera telewizyjnego.
Masz pytania związane z serwisem Zbrodnie Pomorza? Zobacz odpowiedzi na najważniejsze z nich. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi, napisz do nas na alarm@gk24.pl
Na "polowaniach” z aparatem w dłoni zdarzają się wypadki. Raz łabędź nie chciał być modelem, więc ruszył na fotografa. To nie był atak. Ptak chciał raczej... kopulować.
Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła zarzut wzięcia łapówki Jarosławowi K. byłemu prezesowi Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Zdaniem śledczych miał on wziąć 250 tysięcy złotych. Od kogo?
Supersam Katowice: Już 8 października otwarcie Supersamu w Katowicach, czyli galerii handlowej przy ulicy Skargi. Budynek jest nowoczesny, ale wielopoziomowy, a to może stanowić utrudnienie dla odwiedzających niepełnosprawnych lub osób starszych....
Marszałek ogłosił listę stypendystów. Po 380 złotych, przez dziewięć miesięcy, będzie otrzymywać 30 najzdolniejszych uczniów z województwa śląskiego. Uroczyste
6 października 2014 wybuchł metan w kopalni Mysłowice-Wesoła. Do dziś nie postawiono zarzutów, nie było nawet wizji lokalnej
Tak niezwykłego kierunku, który powstał na Uniwersytecie Śląskim nie stworzył jeszcze nikt w Polsce. Po 2 latach ruszył pierwszy w Polsce regionalny kierunek studiów, oferujący dyplom magistra. Uniwersytet Śląski myśli o poszerzaniu oferty...
Miłośnicy przyrody biją na alarm – nie mamy skutecznej broni do walki z kłusownikami, którzy wciąż czują się bezkarni. Trzebią lasy, zagrażają niektórym gatunkom ryb.
29 października 1946 roku na posterunek milicji w Dzegowie, dzisiejszym Dygowie w granicy powiatu kołobrzeskiego wkroczyła przerażona i wściekła jednocześnie 24-letnia Helena T. Przerażona, bo miała już nie żyć.
Zginęła z ręki brata we własnym domu. Tuż przed śmiercią chciała 20-letniego mężczyznę uratować przed karą. Kłamała, że sama się postrzeliła. Wszystko widzieli jednak świadkowie. Kara była więc nieuchronna.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.