Maria Radziejewska, Pola Maciejowska, Maria Bretschneider, Olga Zarzycka, Maria Kujawska – to tylko niektóre z wpływowych kobiet, które zapisały się na kartach historii Bytomia. Herstorie przypomniano podczas spaceru Szlakiem Śląskich Kobiet,...
Tunel pod Rondem w Katowicach ma dziesięć lat. Budowę podziemnej drogi, o długości prawie 700 metrów, zakończono w 2006 r. Oficjalnie tunel otwarto 9 grudnia. Dziś, choć regularnie się korkuje, nie wyobrażamy sobie bez niego komunikacji w...
Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu już otwarte. Supernowoczesna porodówka.
Mężczyzna rzuca się z nożem na policjanta. Funkcjonariusz w takiej sytuacji powinien od razu sięgnąć po broń, ale... stróże prawa podkreślają, że decydują się na to w ostateczności, ponieważ wiedzą, że muszą liczyć się później z wizytami w...
Kilka dni temu z krajobrazu Sosnowca zniknął Szkieletor, czyli wieżowiec, który miał być siedzibą Wydziału Farmaceutycznego Śląskiej Akademii Medycznej. To niejedyny przypadek, gdy nieukończona konstrukcja straszy swoim widokiem. Podobny obiekt...
Zdjęcia lotnicze czy te, wykonane przy pomocy drona, zawsze robią wrażenie. Dziś oglądamy z góry sosnowieckie kościoły.
Dziś tylko Donald Tusk jest w stanie zjednoczyć opozycję - mówi Roman Giertych, były wicepremier w rządzie PiS, adwokat i komentator polskiej polityki.
Po raz 13. startowała w konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku” i wygrała. Jurorów ujęła opowieścią o swoim Miasteczku, jak ludzie mówią na Sośnicowice pod Gliwicami, i Izbie Tradycji, którą prowadzi.
II Synod Archidiecezji Katowickiej zakończył się wyznaczeniem zadań dla księży i wiernych. Najważniejsze to przyciągnąć młodych do Kościoła i zachować tych, którzy w nim są.
Marek Szołtysek dotarł do miejsc, gdzie przechowuje się czasem całkiem zapomniane pamiątki z czasów biblijnych. Ile z nich należało do Świętej Rodziny?
Motorniczy, czyli zawodowy maszynista tramwaju, wywodzi się od zawodu woźnicy. Nie każdy motorniczym może zostać. Przekonałam się o tym na własnej skórze.
Rok rządów PiS. Czy to rzeczywiście dobra zmiana? Pytamy Borysa Budkę, byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PO, oraz Michała Wójcika, wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS.
Do gabinetu w Pszczynie dzwonią i przyjeżdżają klienci z woj. śląskiego, ale i całej Polski. Także znani aktorzy i politycy. Nam Nina Portnicka-Boras mówi m.in., dlaczego odradza lanie wosku.
Głosowanie w internecie zostało zakończone. Nazwisko honorowego Hipokratesa 2016 poznamy podczas wręczenia wyróżnień 3 grudnia.
Alarm smogowy 25.11.2016 Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Uni Europejskiej, 14 leży na Śląsku. Listę otwiera Żywiec, za nim jest Pszczyna, na czwartym i piątym miejscu Rybnik i Wodzisław. Tymczasem zamiast drakońskich kar i nękania...
Kadencja śląskich samorządów na półmetku. Rozmawiamy z Andrzejem Kotalą, prezydentem Chorzowa o tym jak ocenia swoją pracę, co udało mu się już zrealizować i jakie ma plany na przyszłe dwa lata. Pytamy też byłego prezydenta, jak ocenia pracę Kotali.
Na półmetku kadencji samorządowców - oceniamy władzę. Dzisiaj Jacek Krywult, prezydent Bielska Białej i jego oponent polityczny - Janusz Okrzesik.
Myślałem przez chwilę, że może mnie pamięć zawiodła i ta piękna deklaracja - piękna w treści, ale jakże piękna i majestatyczna w formie - nigdy nie padła. Ale padła: „Sprawa jest w toku, taką wolę wyraził mąż stanu, pan prezes Jarosław Kaczyński....
Tatiana Szczęch, stylistka, ocenia stylizację śląskiej kurator oświaty Urszuli Bauer
Pływanie synchroniczne to pasja zawodniczek z poznańskiego klubu AZS Organizacja Środowiskowa. Dziewczyny trenują sześć razy w tygodniu po kilka godzin. Ta praca już przynosi wymierne efekty.
Słowak Matus Putnocky to najlepszy letni transfer Lecha Poznań. 32-letni piłkarz szybko wywalczył sobie bluzę z "jedynką" i jest czołowym bramkarzem ligi.
Ona - sędzia od ubezpieczeń, on - filozof, który uważa Jarosława Kaczyńskiego za najwybitniejszego żyjącego polityka w Europie. Za rządów PiS Julia i Andrzej Przyłębscy stali się jedną z najważniejszych par Poznania.
Las tablic informacyjnych wita pasażerów na peronach dworca PKP. Znajdziemy tam aż 33 infokioski i wyświetlacze.
Kardiolodzy w szpitalu przy al. Kraśnickiej słyną z leczenia rzadkich chorób układu krążenia. Z okazji 20-lecia oddział wzbogacił się o dwa specjalistyczne angiografy.
Czy 40-latek z Bytomia planował zamach na prezydenta? Czy naprawdę stworzył zagrożenie? Został zwolniony do domu bez postawioonych zarzutów. Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy w mieszkańcami Piekar Śląskich pod bazyliką w tym mieście...
- Bardzo je lubiłam. Marysia była zawsze dobrze przygotowana do lekcji, Rózia była bardziej nieśmiała. Obie były mi bliskie - wspomina Julia Hartwig. Odkrywamy tajemnice jednego z jej lubelskich wierszy.
Śniatyn miał wysoko cenione Gimnazjum im. Franciszka Karpińskiego. Uczęszczało do niego wielu wybitnych Polaków, którzy wpisali się na chlubne karty historii Polski.
- Mój syn został zmolestowany - mówi pani Maria z Nowej Soli, wchodząc do naszej redakcji. 20-letniego Wojtka wychowuje sama. Chłopak leczy się psychiatrycznie, jest opóźniony w rozwoju. Poważnych problemów jest znacznie więcej: padaczka,...
Lędziny po dziś dzień czczą pamięć pułkownika Jerzego Szewełły. Zasłużył na to podczas stanu wojennego w kopalni „Ziemowit”, w której był wówczas wojskowym komisarzem.
W środę, 23 listopada, na lubuskich stacjach paliw za litr gazu LPG trzeba było zapłacić około 2,20 zł. To aż o 50 gr więcej niż w połowie września.
Śląscy antyfaszyści, najczęściej zwykli robotnicy, brali udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Wielu z nich zostało tam na zawsze.
Pasażer „Strzały Bałtyku” jechał z Warszawy na Hel 6 godz. i 50 min. W czasie podróży mógł potańczyć, zagrać w brydża w specjalnym wagonie albo po prostu sączyć szampana.
Podczas gdy wojska w całym kraju cofały się przed wrogiem, tocząc krwawe boje, jeden człowiek postanowił zaatakować III Rzeszę. Wkroczył w głąb Niemiec.
„Taniec jej, to piosnka erotyczna z całą niehamowaną namiętnością” - opisywała prasa. Występy gwiazdy hiszpańskiego teatru Don Infanta zapełniły salę krakowskiego teatru.
140 lat temu nad dawnym korytem Młynówki Królewskiej w Krakowie zaczęła działać Kaiserlich-Königlich Tabakfabrik, czyli Cesarsko-Królewska Fabryka Tytoniowa.
Pierwsi piloci polscy z Ławicy byli odważnymi ludźmi, świadomymi śmiertelnego ryzyka, jakie podejmują, lecz zakochanymi w lataniu. Byli elitą polskiego wojska.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.