14 milionów dla trzech opolskich samorządów. Rząd daje pieniądze gminom górskim na inwestycje turystyczne

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

14 milionów dla trzech opolskich samorządów. Rząd daje pieniądze gminom górskim na inwestycje turystyczne

Krzysztof Strauchmann

Jest decyzja w sprawie przyznania dodatkowego wsparcia dla trzech opolskich gmin, które „załapały” się do katalogu gmin górskich. Głuchołazy, Prudnik i Głubczyce dostaną łącznie prawie 14 mln złotych.

Już w styczniu i lutym gminy, które znalazły się na odgórnie przygotowanej liście terenów górskich, zgłaszały do wojewody swoje wnioski.

W założeniach programu określono, że każdy może się starać o 40 procent średnich wydatków na inwestycje w gminach w poprzednich czterech latach. Konkretne zadania wskazywały władze samorządowe, z zastrzeżeniem, że pieniądze mają trafić na atrakcje lub infrastrukturę służącą turystyce. Każda z trzech opolskich gmin dostanie tyle, o ile wystąpiła.

Głubczyce chcą przebudować basen miejski. Pierwszy etap prac oszacowano na 7,5 mln złotych. Dofinansowanie (3,8 mln) starczy na nieco ponad połowę kosztów.

Gmina Prudnik zaplanowała budowę ulicy Działkowej, łączącej osiedle Zacisze z Łąką Prudnicką i wyprowadzającej ruch w stronę Gór Opawskich. Powstanie ponad 1,5 kilometra drogi z chodnikiem, ścieżką rowerową i inteligentnym oświetleniem. Powstanie także wiata z samoobsługową stacją dla rowerzystów. Koszt prac oszacowano na 5,6 mln zł, a dofinansowanie wyniesie nieco ponad 5,4 mln złotych, czyli 98 procent.

Gmina Głuchołazy zdecydowała się wystąpić o szereg drobniejszych prac. Z rządowym dofinansowaniem na być przebudowana ul. Andersa, przedłużenie już istniejącej trasy pieszo rowerowej do Czech. W Jarnołtówku i Głuchołazach powstaną nowe parkingi. W Głuchołazach zainstalowany będzie dla młodzieży pumptrack, powstanie fontanna w centrum, zmodernizowane zostaną place zabaw na terenie gminy. W budynku miejscowego liceum ma tez powstać izba pamięci, a przy kompleksie sportowym – toaleta. Pieniądze mają też posłużyć na uzupełnienie oświetlenia ulicznego w Głuchołazach, Jarnołtówku, Pokrzywnej, Konradowie i Podlesiu, w miejscach istotnych dla turystyki. Całość prac ma kosztować ok. 5,8 mln, a rządowe dofinansowanie wyniesie 4,2 mln.

Decyzję o zatwierdzeniu projektów ogłosiła dziś publicznie poseł Katarzyna Czochara.

- To nie wszystko. Niebawem będziemy informować o środkach dla tzw. gminy popegerowskich. Czekamy też na decyzje o decyzjach dotyczących drugiego Funduszy inwestycji Lokalnych. Lobbowanie w tych sprawach zawsze jest pozytywnie widziane – komentowała na konferencji prasowej poseł Katarzyna Czochara. – Okres rządów PiS dla województwa opolskiego to czas prosperity.

Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.